Barwy południowej Francji – Carcassonne 2

Carcassonne

Bonjour France!

To cudowne móc obudzić się w tak romantycznym miejscu jak Carcassonne. Za oknem wita mnie panorama miasta z historycznymi murami La Cite w tle.

carcassonne

Głowę mam trochę ciężką po wczorajszym wieczorze ale nastrój mam bajeczny i wilczy apetyt. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, czas wypróbować hotelową kuchnię. Po odwiedzeniu kilku francuskich hoteli czuję się mocno zawiedziona francuskim śniadaniowym menu. Bułka, dżem i płatki śniadaniowe to niezbyt udany początek dnia dla mnie. Na szczęcie Hotel de Soleil le Terminus mile mnie rozczarował. Bagietki, słodkie bułeczki, croissanty, tosty, naleśniki, placki ziemniaczane, jajecznica, wybór serków i jogurtów, najróżniejszych dżemów, świeże owoce i wiele innych przysmaków czekało, aby spocząć w moim wygłodniałym brzuszku.

Hotel de Soleil le Terminus

Hotel de Soleil le Terminus

Hotel de Soleil le Terminus

Zamek i mury miejskie Carcassonne

Moim celem dziś jest stare miasto Carcassonne – La Cite. Liczące sobie blisko 2500 lat średniowieczne miato symbol to główna atrakcja turystyczna Carcassonne. To zamieszkałe od czasów starożytnych miejsce u schyłków Cesarstwa Rzymskiego zostało otoczone galo-romańskimi murami. W 1997 r. zabytek ten został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Carcassonne

Carcassonne

W drodze na zamek wstępuję na miejscowy market kupić trochę świezych warzyw. Uwielbiam lokalne targi. Napotykam także na dość intrygującą wystawę sklepową:

Carcassonne

A tu kilka innych zdjęć z Carcassonne:

Carcassonne

Carcassonne

Carcassonne

Czasy Katarów

W 1208 r. papież Innocenty III (imię to oznacza niewinny, prawy…niezbyt trafiony wybór) wezwał do organizacji krucjaty przeciw herezji katarskiej. Oblężone Carcassonne skapitulowało 15 sierpnia 1209 r. W 1226 r. wicehrabstwo Carcassonne zostało przyłączone do ziem królewskich i stało się seneszalem. Wtedy miasto nabrało wyglądu fortecy, który można podziwiać do dziś.

Carcassonne

Utworzona w 1233 r. inwkwizycja zorganizowała w Carcassonne jeden z najważniejszych sądów religijnych. Pod miastem zbudowano więzienie dla heretyków zwane „le Mur”. W 1321 r. na stosie został spalony Guilhem Bélibaste – zakonnik – heretyk, ostatni Doskonały. Jego egzekucja była końcem Kościoła Katarów w Langwedocji. Czuję ogromny respekt przebywając w tym miejscu.

Pamiątki po inkwizycji można obejrzeć w muzeum tortur oraz muzeum inkwizycji znajdującym się wewnątrz murów La Cité.

Carcassonne

Carcassonne

Na starym mieście pełno jest sklepów z pamiątkami oraz kafejek i restauracji. W drodze na zamek postanawiam zrelaksować się przy kawie na jednym ze skwerków La Cité. Lokalne kafejki serwują także makabryczny francuski przysmak foie gras z wątróbek pochodzących ze specjalnie tuczonych kaczek.

Carcassonne

 

Przechadzając się po starym mieście La Cité.

Carcassonne

Carcassonne

Carcassonne

Carcassonne

A oto zamek wewnątrz murów starego miasta.

Carcassonne

Niech cię diabli deszczu!

W dalszym zwiedzaniu niestety przeszkodził mi deszcz, utnkęłąm pod mostem z rosyjską wycieczką czekając, aż przestanie lać. Niestety pogoda ma mnie totalnie gdzieś, toteż wracam do hotelu kompletnie przemoczona. Muszę poprawić sobie humor przy kuflu piwa i zrelaksować się w hotelowym basenie.

Carcassonne

Po zaspokojeniu mojej hedonistycznej natury poczułam się zdecydowanie lepiej, gotowa na przyjemności podniebienia.

Na kolację wybieram się do sąsiedniego bistro, gdzie zamawiam sałatkę z grzankami z różnymi rodzajami sera, lody bananowe, do tego czerwone wino oczywiście. Wszystko przebiegało gładko dopóki nie zjadłam niemożliwie wprost śmierdzącego sera, jak dwutygodniowe skarpety z męskiej szatni na siłowni (tak serio, to nie wiem jak pachną takie skarpety, ale wyobrażam sobie, że podobnie). Kelnerka niestety nie znała nazwy sera, ale ani wino, ani reszta posiłku nie zdołała wymazać tego smaku z mojej pamięci.

Carcassonne

Carcassonne

Takie fajny telefon znajduje się w recepcji mojego hotelu:

Carcassonne

Jutro wybieram się do Toulouse, zatem pora na odpoczynek. Do zobaczenia w 3 części!

Izzy

Dodaj komentarz

Close
%d bloggers like this: