Ciśnienie tętnicze i puls to dwa podstawowe wskaźniki świadczące o stanie zdrowia naszego serca. Czym tak naprawdę jest ciśnienie tętnicze? Jest to siła jaką wywiera płynąca krew na ścianki tętnic i podawana jest w dwóch wartościach – pierwsza i wyższa wartość to ciśnienie skurczowe, czy w momencie skurczu mięśnia sercowego, a druga niższa wartość to ciśnienie rozkurczowe, czyli w momencie rozprężenia się mięśnia sercowego.
Jak mierzyć ciśnienie?
Przede wszystkim ciśnienie mierzyć należy w tak zwanym spoczynku, dobrze, jeśli przed pomiarem usiądziemy przy ciśnieniomierzu na pięć minut. 30 minut przed pomiarem nie należy pić kawy ani palić tytoniu, a godzinę przed pomiarem jeść. Należy wykonać co najmniej dwa pomiary, a jeśli różnią się od siebie znacznie, odczekać chwilę i ponowić badanie.
Metoda Korotkova czyli z użyciem mankietu i stetoskopu jest stosowana do tej pory w szpitalach i przychodniach, w domach mamy zwykle do czynienia z ciśnieniomierzami automatycznymi o podobnej zasadzie działania – zakładamy mankiet na lewe przedramię, około 2-3 cm nad zgięciem łokcia, włączamy ciśnieniomierz i po chwili widzimy wynik na ekranie.
Przyjęto, że prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi między 120 a 129 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe między 80 a 84, jednak wprowadzono normę „wysokie prawidłowe” i wynosi ona 130-139/85-89.
Wartość wyższa niż opisane może świadczyć o problemach w układzie sercowo naczyniowym.
Czy każde ciśnienie to oznaka problemów?
Niekoniecznie – wzburzenie, zdenerwowanie i stres mogą chwilowo podnosić ciśnienie tętnicze, podobnie jak wysiłek fizyczny i niektóre leki.
Jeśli jednak nie zaszła żadna sytuacja, która mogłaby „podnieść nam ciśnienie” warto przyjrzeć się baczniej swojemu sercu.
Nadciśnienie, zwane też hipertensją, stwierdza się, gdy pomiar wykracza ponad 139/89.
Wyróżniamy trzy typy nadciśnienia:
I stopień (łagodny) – 140-159/9-99 mmHg
II stopień (umiarkowany) – 160-179/100-109 mm Hg
III stopień (ciężki) – powyżej 180/110
Regularne pomiary ciśnienia pozwolą na wczesne wykrycie nadciśnienia i zminimalizowanie jego katastrofalnych skutków dla organizmu. Zmęczone nadciśnieniem serce, po długim czasie wzmożonego pompowania krwi męczy się i może dojść do niedokrwienia ważnych narządów – udaru niedokrwiennego mózgu, zawału nerek oraz niedokrwienia mięśnia sercowego.
Bardzo ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego podczas ciąży, ponieważ pojawiające się wtedy zwiększone ciśnienie tętnicze może świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który jest bardzo niebezpieczny zarówno dla ciężarnych jak i ich nienarodzonych dzieci – w przypadku wysokich wartości ciśnienia tętniczego lekarz może zdecydować o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży.
Czasami mamy do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem „białego fartucha”, gdy pacjent jest zestresowany na sam widok lekarza – często nieświadomie.
Zwykle przy podejrzeniu nadciśnienia lekarz zaleca całodobowy pomiar ciśnienia tak zwanym holterem, co pozwala wykluczyć stres spowodowany widokiem lekarza.