Czy każdy może nauczyć się rysować?

Rysunek jest jedną z pierwszych bardziej złożonych umiejętności manualnych, które zdobywamy na wczesnym etapie edukacji. Któż z nas jako małe dziecko nie posiadał bogatego zestawu kredek różnego rodzaju? Dla wielu osób nauka rysunku jednak kończy się na szkole i po wyjściu z etapu dzieciństwa nie praktykują one tej formy spędzania wolnego czasu, co sprawia, że umiejętność rysowania stopniowo zanika.

Wraz z wydłużaniem się przerwy od ostatniego momentu, w którym rysowaliśmy, spada nie tylko poziom umiejętności, ale także poziom pewności siebie. Osoby zapytane o umiejętność rysowania często twierdzą, że ich zdolności w tym zakresie zatrzymały się na poziomie przedszkola lub szkoły podstawowej i dlatego unikają one rysowania myśląc, że jest to talent wrodzony, a rysowanie trzeba mieć we krwi i nie da się go nauczyć. Jest to podejście niewłaściwe. Wielu z nas nie chce rysować, gdyż wie, że pierwsze efekty będą wyglądały niedoskonale, wręcz śmiesznie, naiwnie i dziecinnie, co powstrzymuje nas przed próbami rozwoju w tym kierunku. Tymczasem rysowanie jak każda inna umiejętność możliwe jest do nauczenia się jedynie poprzez praktykę. Czas i wysiłek włożony w jego naukę przełoży się bezpośrednio na szybkość uzyskiwania satysfakcjonujących efektów naszej pracy. Każda godzina spędzona nad wykonywaniem rysunków sprawia, że jesteśmy bliżej odniesienia sukcesu.

Jeżeli zależy nam więc na nauczeniu się rysunku, warto zacząć uczyć się jak najszybciej i nie zniechęcać, kiedy początkowe próby zakończa się fiaskiem. Nie warto też przejmować się krytyką innych na tym początkowym etapie, gdyż celem naszej pracy na nim jest nie stworzenie arcydzieła, lecz wyćwiczenie dłoni i spostrzegawczości.

Od czego powinno zacząć się naukę rysunku? Jedną z pierwszych umiejętności, jakie powinniśmy nabyć, zanim zaczniemy opanowywać same techniki rysowania, jest nauka obserwacji rzeczywistości. Jesteśmy otoczeni olbrzymią ilością obiektów, jednak jedynie bardzo niewielka część z nas przygląda się im bardziej szczegółowo, zwraca uwagę na ich budową, kolor, grę cieni i świateł. Kolejnym zadaniem jest też przyglądanie się proporcjom i perspektywie.

Z jakich źródeł można jednak uczyć się rysowania? Na szczęście dziś dostępna jest olbrzymia liczba materiałów wyjaśniających niemal każdy aspekt tej sztuki. Początkujący mogą skorzystać z wielu darmowych stron internetowych i filmików pokazujących, jak rysować krok po kroku. Kiedy wyćwiczymy już nieco swoją rękę i przyswoimy podstawy, można zaopatrzyć się w podręczniki rysowania, a jest ich bardzo wiele. Znajdziemy osobne książki dotyczące perspektywy i proporcji, oddzielne książki o rysowaniu ludzkiego ciała, zwierząt, roślin, kwiatów, przedmiotów, krajobrazów czy portretów. Pozycji tego jest bardzo wiele i można dobrać te, które najlepiej odpowiadają naszym zainteresowaniom czy poziomowi umiejętności.

Dobrze jest też spotykać się z innymi miłośnikami rysowania, aby co nieco podpatrzeć i przy okazji nauczyć się, spędzając jednocześnie czas w przemiłym towarzystwie osób, z którymi łączy nas to wspaniałe i przynoszące wiele radości hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here