Jak kupić bilet PKP?

Pociągi są coraz bardziej popularnym środkiem transportu używanym zwłaszcza przez osoby młode, które mają spore zniżki uczniowskie bądź studenckie, a często nie są wyposażone jeszcze we własny samochód. Pociągi zapewniają też bardzo często zdecydowanie szybsze podróżowanie niż transport samochodu. Dzieje się tak dlatego, że linie kolejowe zazwyczaj pociągnięte są w linii prostej, a także nie trzeba zatrzymywać się na żadnych skrzyżowaniach. Oczywistym minusem ruchu kolejowego jest to, że w tej chwili sporo mieszkańców nawet całkiem sporych miast (jak Łomża czy Ostrołęka) nie jest wyposażonych w tory kolejowe. Najczęściej bowiem dzisiejsza infrastruktura kolejowa pozostała w niezmienionej formie od czasów zaborów. Ponieważ w Prusach kolej żelazna była zdecydowanie bardziej doceniana i budowana na większą skalę, mieszkańcy zachodnich województw Polski mają dzisiaj zazwyczaj lepsze połączenia kolejowe niż ci ze wschodu. Generalnie jednak mnóstwo połączeń na zachodzie kraju (szczególnie w województwach kujawsko-pomorskim oraz pomorskim) zostało zlikwidowanych, ponieważ linia przestała być zwyczajnie opłacalna. Na remont pieniędzy nie było, a jej stan pozwalał tylko i wyłącznie na jazdę w tak wolnym tempie, że w tym wypadku samochody były górą.

Wielu studentom i uczniom kolej jednak ratuje życie, ten środek transportu coraz częściej zaczyna być także używany w celach turystycznych. Zarówno koleje dalekobieżne, jak i regionalne inwestują w infrastrukturę przy istniejących liniach, a także zakupują nowe składy. W bogatszych województwach zupełnie zrezygnowano już ze starych pociągów wprowadzając na tory całkowicie odnowiony tabor, który służy lokalnym podróżnym.

Problemem często są jednak kolejki na dworcach, które wyraźnie nie są przygotowane do obsługi tak wielkiej ilości osób. Pewnym wyjściem z sytuacji były automaty do kupowania biletów, ale nauczyło się z nich korzystać tak wiele osób, że przestały one być już takie atrakcyjne, ponieważ przy nich również tworzą się kolejki. Ludzie zastanawiają się więc jak kupić bilet pkp, żeby nie stać w kolejce i zdążyć na wybrany przez siebie pociąg. Dobrym pomysłem jest w tej chwili używanie aplikacji SkyCash zarówno w przypadku połączeń lokalnych, jak i dalekobieżnych. Wystarczy pokazać konduktorowi kod biletu na ekranie smartfona. Kupić bilet można w drodze na pociąg czy nawet dużo wcześniej. Gdyby każdy korzystał z tej metody, kolejek na dworcach w ogóle by nie było, ale niestety nie wszyscy są jednak jeszcze tak zaznajomieni z nowoczesną technologią. Kupować bilety można również w innych aplikacjach na smartfony, a także na oficjalnych stronach PKP InterCity oraz Kolei Regionalnych. Wówczas można pokazać bilet na ekranie telefonu lub wydrukować dla pewności dokument. Warto wiedzieć, że bilety na InterCity wystawiane są imiennie we wszystkich internetowych aplikacjach, więc konduktor ma prawo poprosić o dokument tożsamości. Kupując z aplikacją studencki bądź uczniowski, także trzeba pokazywać odpowiednią legitymację do kontroli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here