Jak zrobić wulkan?

Eksperymenty naukowe to doskonały sposób na przyswojenie przez dzieci wiedzy na dany temat. Oczywiście doświadczenia tego typu muszą być dostosowane do możliwości młodych ludzi, a przede wszystkim być w pełni bezpieczne i niepowodujące jakichkolwiek ubytków zdrowia. Jeden z eksperymentów, które szczególnie chętnie przeprowadzane są przez dzieci, dotyczy tego, jak zrobić wulkan. Całość można wykonać w domu lub szkole, oczywiście pod kontrolą osoby dorosłej. Poza walorem edukacyjnym tworzenie wulkanu to także świetna zabawa, na dodatek sprzyjająca rozwijaniu umiejętności współpracy i integracji poszczególnych uczestników zajęć.

Zanim jednak omówimy, jak zrobić wulkan, musimy wskazać przedmioty, które będą do tego zadania niezbędne. Potrzebujemy więc kartonu, metalowej puszki, taśmy dwustronnej, farb, pędzli, nożyczek oraz paru liści, kamieni i patyczków. Przygotować trzeba również wodę, ocet, sól, mąkę, sodę oczyszczoną, a także łyżkę i szklankę. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o niezbędne składniki, większość z tych rzeczy każdy z nas posiada na co dzień w domu, zatem nie jest to szczególnie wymagające zadanie pod względem przygotowań.

Jak zrobić wulkan, dysponując wymienionymi wyżej rzeczami? Całość rozpoczynamy od wykonania podstawy – tu najlepiej sprawdzi się karton, na którym umieszczamy puszkę z metalu, oczywiście pustą i przyklejoną za pomocą taśmy. Kolejny krok to masa solna, której stworzenie nie powinno nikomu sprawić kłopotów. Osobom, które nie znają sposobu na jej wykonanie, przypominamy, że należy po prostu wsypać do naczynia sól z mąką w równych proporcjach, a następnie dolewać do nich letnią wodę, mieszając wszystko ze sobą. Po krótkim czasie zacznie formować się ciasto, a jego ugniatanie kończymy wtedy, gdy uzyskamy odpowiednią, idealnie gładką konsystencję. Następnie wykorzystujemy je do uformowania wulkanu dookoła puszki, którą całkowicie zasłonimy. Trzeba jednak pamiętać, by na górze zostawić otwór.

Gdy myślimy o tym, jak zrobić wulkan, wyobrażamy sobie cały projekt w odpowiednich kolorach. Nie inaczej jest w naszej instrukcji – masa solna jest przecież biała, więc trzeba ją pomalować na takie barwy, jakie naturalnie posiada każdy wulkan. Jeżeli dzieci nie wiedzą lub nie są pewne, o jakie kolory chodzi, można wspomóc się fotografią. Malujemy zatem całą figurę, nie zapominając o wykorzystaniu kamieni czy liści w celu jeszcze wierniejszego odtworzenia wyglądu wulkanu. Elementy ozdobne mogą zostać użyte wedle własnego uznania. Liczy się tu kreatywność i pomysłowość, dlatego nie warto stosować większych ograniczeń na tym etapie pracy.

Ostatnia część tego, jak zrobić wulkan, wiąże się z najważniejsza sprawą, czyli wybuchem. To właśnie moment na główny element projektu, związany z nauką. Potrzeba tu będzie soda oczyszczona, którą sypiemy przez otwór do wnętrza wulkanu, czyli do puszki. Dodajemy do niej octu, który wcześniej wymieszaliśmy z farbą w kolorze czerwonym. Dojdzie wówczas do reakcji, na skutek której po paru chwilach ze środka zacznie wydobywać się substancja, czyli czerwona lawa. Wybuch jest oczywiście delikatny, dlatego nie należy obawiać się wykonania tego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here