Między liśćmi

Na twojej działce wyrosło drzewo? Kiedyś ci nie przeszkadzało, ale nagle dzieci zaczęły się bawić niedaleko niego, a może blokuje wjazd na działkę? Może po prostu chcesz przeorganizować podwórko, zmienić coś. Warto zorientować się, jakiego rodzaju jest to drzewo. Czy jego drewno jest twarde czy miękkie czy potrzebujesz je potem wykorzystać by na przykład palić nim w kominku? Jakich narzędzi użyć? Jak stare jest to drzewo? Czy nie jest to gatunek chroniony? Jak wysokie jest to drzewo? Możemy zadawać mnóstwo pytań ale najważniejsze to: jak ściąć drzewo, które zaczęło nam przeszkadzać?

Zadanie nie jest takie łatwe. Może wydawać się nam, że przychodzi do nas drwal w czerwono-czarnej koszuli w kratkę z brodą, a przy sobie ma siekierę i nam je ścina. Albo możemy sobie wyobrazić szaleńca z piłą motorową, którą obala drzewo, albo bobry które same pewnej nocy przyjdą i je zetną. Niestety sceny z filmów nie oddają tego jak to jest naprawdę. Pozbycie się drzewa z naszej działki może być bardzo problematyczne, bardziej niż mogłoby się wydawać. Cóż, więc jak ściąć drzewo?

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to zorientowanie się czy nasze drzewo wymaga specjalnego pozwolenia na jego wycinkę. Polskie prawo zabrania wycinki drzew bez zezwolenia, nawet jeśli znajduje się na naszej prywatnej działce. Warto zainteresować się tym, bo nie każdy przypadek potrzebuje specjalnego zezwolenia.

W jakich przypadkach specjalna zgoda na wycinkę nie jest potrzebna?
Jeśli na naszej działce rośnie drzewko młode, które nie przekroczyło 10 lat możemy bez zezwolenia je ściąć. Kolejnym przypadkiem będą drzewka owocowe ale tylko jeżeli twoja nieruchomość nie znajduje się na terenie uznanym za zabytek lub nie jest w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody.

Do pozwolenie na wycinkę drzewa potrzebny jest wniosek, który musi zawierać:
– Dane osobowe właściciela nieruchomości: imię, nazwisko i adres.
– Tytuł prawny do władania nieruchomością wraz z informacją o numerze księgi wieczystej lub aktu notarialnego kupna.
– Jaka jest nazwa gatunku drzewa lub krzewu, który ma być wycięty.
– Ile wynosi obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm.
– Jakie jest przeznaczenie i wielkość terenu, na którym dane drzewo się znajduje.
– Jaka jest przyczyna i data planowanej wycinki.
– Rysunek lub mapa wskazująca usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych znajdujących się na danej nieruchomości.

Taki wniosek jeśli drzewo, którego chcemy się pozbyć nie jest na terenie żadnego parku krajobrazowe, parku narodowego czy rezerwatu przyrody należy złożyć do wójta bądź burmistrza lub prezydenta danego miasta, w którego obrębie znajduje się nasza działka. Jeżeli stanie się tak iż krzew czy drzewo znajduje się jednak na terenie takim jak park narodowy, park krajobrazowy bądź rezerwat przyrody wniosek dotyczący wycinki należy złożyć do dyrektora parku narodowego lub krajobrazowego bądź dyrektora rezerwatu przyrody, albo do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, który po rozpatrzeniu wniosku go podpisze, albo nie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGniazdo
Następny artykułUsuwanie konta Google

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here