Ciśnienie tętnicze to wskaźnik pracy serca

Ciśnienie tętnicze i puls to dwa podstawowe wskaźniki świadczące o stanie zdrowia naszego serca. Czym tak naprawdę jest ciśnienie tętnicze? Jest to siła jaką wywiera płynąca krew na ścianki tętnic i podawana jest w dwóch wartościach – pierwsza i wyższa wartość to ciśnienie skurczowe, czy w momencie skurczu mięśnia sercowego, a druga niższa wartość to ciśnienie rozkurczowe, czyli w momencie rozprężenia się mięśnia sercowego.

Jak mierzyć ciśnienie?

Przede wszystkim ciśnienie mierzyć należy w tak zwanym spoczynku, dobrze, jeśli przed pomiarem usiądziemy przy ciśnieniomierzu na pięć minut. 30 minut przed pomiarem nie należy pić kawy ani palić tytoniu, a godzinę przed pomiarem jeść. Należy wykonać co najmniej dwa pomiary, a jeśli różnią się od siebie znacznie, odczekać chwilę i ponowić badanie.
Metoda Korotkova czyli z użyciem mankietu i stetoskopu jest stosowana do tej pory w szpitalach i przychodniach, w domach mamy zwykle do czynienia z ciśnieniomierzami automatycznymi o podobnej zasadzie działania – zakładamy mankiet na lewe przedramię, około 2-3 cm nad zgięciem łokcia, włączamy ciśnieniomierz i po chwili widzimy wynik na ekranie.

Przyjęto, że prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi między 120 a 129 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe między 80 a 84, jednak wprowadzono normę „wysokie prawidłowe” i wynosi ona 130-139/85-89.
Wartość wyższa niż opisane może świadczyć o problemach w układzie sercowo naczyniowym.

Czy każde ciśnienie to oznaka problemów?
Niekoniecznie – wzburzenie, zdenerwowanie i stres mogą chwilowo podnosić ciśnienie tętnicze, podobnie jak wysiłek fizyczny i niektóre leki.
Jeśli jednak nie zaszła żadna sytuacja, która mogłaby „podnieść nam ciśnienie” warto przyjrzeć się baczniej swojemu sercu.

Nadciśnienie, zwane też hipertensją, stwierdza się, gdy pomiar wykracza ponad 139/89.
Wyróżniamy trzy typy nadciśnienia:
I stopień (łagodny) – 140-159/9-99 mmHg
II stopień (umiarkowany) – 160-179/100-109 mm Hg
III stopień (ciężki) – powyżej 180/110

Regularne pomiary ciśnienia pozwolą na wczesne wykrycie nadciśnienia i zminimalizowanie jego katastrofalnych skutków dla organizmu. Zmęczone nadciśnieniem serce, po długim czasie wzmożonego pompowania krwi męczy się i może dojść do niedokrwienia ważnych narządów – udaru niedokrwiennego mózgu, zawału nerek oraz niedokrwienia mięśnia sercowego.
Bardzo ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego podczas ciąży, ponieważ pojawiające się wtedy zwiększone ciśnienie tętnicze może świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który jest bardzo niebezpieczny zarówno dla ciężarnych jak i ich nienarodzonych dzieci – w przypadku wysokich wartości ciśnienia tętniczego lekarz może zdecydować o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży.
Czasami mamy do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem „białego fartucha”, gdy pacjent jest zestresowany na sam widok lekarza – często nieświadomie.
Zwykle przy podejrzeniu nadciśnienia lekarz zaleca całodobowy pomiar ciśnienia tak zwanym holterem, co pozwala wykluczyć stres spowodowany widokiem lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here