Co to jest numer imei i jak go sprawdzić?

Kupując telefon komórkowy – czy to w sklepie czy kupując go razem z abonamentem u operator, zostajemy do niego przypisani – i to dla każdego jest naturalne i logiczne. Jednak czasem zdarza się tak, że nasz smartfon się psuje i musimy oddać go na gwarancję. Więc co robimy? Dzwonimy do firmy serwisującej urządzenia danej marki. Pierwsze pytania jakie padają to marka telefonu, rodzaj usterki i numer IMEI. I o ile z tymi dwoma pierwszymi pytaniami zwykle nikt problemu nie ma, tak ten tajemniczy numer IMEI nic nam nie mówi.

Co znaczy skrót IMEI? Z angielskiego to „international mobile equipment identity” co mamy rozumieć jako indywidualny numer identyfikacyjny telefonu. Czyli jeszcze prościej – każdy telefon ma swój jedyny, niepowtarzalny i przypisany tylko do tej konkretnej sztuki numer. Konsultant z firmy serwisującej pyta o IMEI ponieważ dzięki niemu może sprawdzić datę zakupu sprzętu, datę zakończenia czasu ochrony gwarancyjnej oraz ewentualną historię napraw danego egzemplarza. W związku z tym, że każdy smartfon ma ten swój ma ten swój indywidualny numer możemy być pewni, że w serwisie nie nastąpi żadna pomyłka. Numer jest przypisany do telefonu i do nas, więc możemy mieć spokojną głowę.

Ale jak sprawdzić numer IMEI?
Nic prostszego! W pierwszej kolejności oglądamy nasze urządzenie, ponieważ numer IMEI zawsze znajduje się na obudowie lub w środku urządzenia. W niektórych modelach telefonów znajduje się za baterią (chodzi tutaj o te modele telefonów, które miały baterię wyjmowaną). Jeśli w Twoim sprzęcie bateria jest integralną częścią telefonu obejrzyj obudowę, zdejmij tylną klapkę. Znajdziesz tam informację o numerze IMEI.
W niektórych modelach telefonów można znaleźć numer IMEI także w slocie na kartę SIM lub SD, więc tam też warto zajrzeć.

Drugim sposobem na poznanie naszego numeru IMEI jest przeczytanie faktury zakupu telefonu komórkowego. Mamy tam wyszczególniony numer IMEI. Numer IMEI możesz sprawdzić także na fabrycznym pudełku, w którym kupiłeś swój sprzęt – jest tam karteczka informująca o modelu telefonu, dacie produkcji i właśnie tam znajdziesz też numer IMEI.

Jednak najprostszym i najmniej wymagającym sposobem (o ile telefon jest włączony i działa) jest sprawdzenie IMEI bezpośrednio w telefonie. By to zrobić wchodzimy w panel wybierania numeru do wykonania rozmowy. Następnie wpisujemy kod *#06# i naciskamy zieloną słuchawkę lub przycisk „połącz”. Dzięki temu telefon wyświetli informację dotyczącą swojego numeru IMEI.

To wszystkie znane nam sposoby na to jak sprawdzić numer IMEI. Dobrym pomysłem „na wszelki wypadek” jest także zapisanie sobie tego numeru w jakimś bezpiecznym miejscu, aby wtedy gdy będzie on potrzebny po prostu wiedzieć gdzie jest i nie musieć szukać go w biegu.
Warto wiedzieć też, że gdy oddamy telefon na gwarancję i serwis uzna, że należy nam się nowy egzemplarz to numer IMEI nie przechodzi na nowe urządzenie. Wówczas dostajemy protokół wymiany sprzętu na nowy, tam serwis uwzględnia nowy numer IMEI i należy pamiętać, że wtedy numer na pudełku telefonu oraz fakturze może się nie zgadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here