Czy prowadzenie kancelarii prawnej jest trudne

Własna kancelaria prawna to nie lada wyzwanie. Trzeba się dokładnie zastanowić, czy lepiej jest pracować na własne konto, a może jednak popracować kilka lat pod czyimś okiem i nabrać doświadczenia? Wszystko oczywiście jest sprawą indywidualną i każdy powinien dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Czy lepiej prowadzić kancelarię prawną samemu czy ze wspólnikiem?

Jest to kluczowe pytanie, na które należy odpowiedzieć sobie przed podjęciem pierwszych kroków. Wszystko zależy od doświadczenia i predyspozycji oraz wiedzy. Czasami warto zacząć pracę na własny rachunek bez niczyjej pomocy i sprawdzić w jakich dziedzinach praca przebiega sprawnie, a w jakich mniej.

Wspólnik jest dobrym pomysłem, w sytuacji poszerzenia swojej działalności. Bo przecież żaden prawnik czy radca prawny nie jest w stanie być specjalistą w każdej dziedzinie prawa. Zwłaszcza w czasach, gdzie przepisy zmieniają się z dnia na dzień.

Jak zbudować wizerunek kancelarii prawnej?

Kancelaria prawna kojarzy się zazwyczaj z zakresem jakichś usług. Jednak na początku drogi nie jest łatwe zbudowanie wizerunku. Nie ma mowy o zbudowaniu wąskiej specjalizacji, gdyż nie ma stałych klientów. Taką specjalizację może rozpocząć prawnik, który związany był przez lata z jakąś korporacją i zdobył tam duże doświadczenie.

Na początku należy zajmować się sprawami ogólnymi, ale nie wolno udawać eksperta od wszystkiego. Takie podejście bardzo szybko zostanie zauważone przez klientów, którzy będą woleli skorzystać z innej kancelarii. Wizerunek należy budować spokojnie i bez nacisku na to, żeby było szybko. Wszystko ma swój czas.

Jak zdobywać klientów?

Najważniejsze w każdym zawodzie jest doświadczenie. Tak samo jest w przypadku własnej kancelarii prawnej. Aby zbudować sobie siatkę klientów potrzeba czasu i cierpliwości. Przede wszystkim prawnik, adwokat i radca prawny powinni być osobami, które potrafią słuchać i rozumieją problemy swoich klientów. Kolejną rzeczą jest dobra komunikacja. Język prawniczy powinien zostać zastąpiony przystępnym dla normalnej osoby, która nie rozumie terminów prawnych.

Jeśli kancelaria prawna będzie miała dobre opinie, to w szybkim tempie zdobędzie stałych klientów. Wszystko ma swój czas i najważniejsza w tym przypadku jest cierpliwość i sumienna praca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here