Jak wybrać odkurzacz?

Aby utrzymać dom we właściwej formie i porządku musimy dobrze dobrać sprzęty, które najskuteczniej uprzątną nasze mieszkanie. Wbrew pozorom wybór takiego sprzętu nie jest łatwy. Na rynku jest wiele różnych modeli i ciężko mieć dobre rozeznanie. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak dobrać odkurzacz tak, aby posłużył nam kilka następnych lat.

W pierwszej kolejności warto przeanalizować rodzaje odkurzaczy, które możemy znaleźć na rynku. W ten sposób będziemy mogli bez problemu wybrać te funkcje, które nas interesują. Dzięki temu nie będziemy przepłacać za opcje, które nie będą nam potrzebne.

Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem odkurzaczy są te workowe. Zabrudzenia są gromadzone w papierowych workach. Tego typu sprzęty są zazwyczaj stosunkowo tanie i zajmują niewiele miejsca. Możemy również dobrać rozwiązania o różnej mocy. Tego typu odkurzacze mają jednak również swoje wady. Po pierwsze, nie są one w stanie w stu procentach usunąć kurzu i roztoczy. Oprócz tego znaczącą wadą jest korzystanie z worków. Nie dość, że przez nie wzrastają koszty eksploatacji, to jeszcze musimy wymieniać je ręcznie. Przez to tego typu rozwiązanie nie jest korzystne dla alergików. Warto również dodać, że moc odkurzacza słabnie wraz z zapełnieniem worka.

Z powodu wyżej wymienionych wad, coraz więcej osób sięga po odkurzacze bezworkowe. W tym przypadku, zabrudzenia są wciągane do specjalnego pojemnika, z którego można wielokrotnie korzystać. Są one niezwykle proste w obsłudze i zajmują mało miejsca. To rozwiązanie również nie jest bez wad. Plastikowy pojemnik przy wymianie należy myć. Ten rodzaj odkurzacza także nie usuwa dokładnie roztoczy i alergenów.

Innym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrem wodnym. W tego typu modelach powietrze wraz z zanieczyszczeniami trafia do pojemnika z wodą. Powietrze jest oczyszczane dodatkowym filtrem, który pomaga pozbyć się kurzu i roztoczy. Z tego właśnie powodu taki rodzaj sprzętu jest idealny dla alergików. Z drugiej strony jednak nie jest to rozwiązanie tanie. Taki odkurzacz jest również cięższy i bardziej awaryjny od wyżej wymienionych. Należy również wspomnieć, że po każdym odkurzaniu pojemnik z wodą powinien być czyszczony.

Jeżeli tradycyjne opcje są dla nas niewystarczające, możemy sięgnąć po odkurzacz przemysłowy. Doskonale sprawdzają się one w trudnych warunkach, gdy musimy usuwać szkodliwe substancje, na przykład pyły. Musimy jednak pamiętać, że są one znacznych rozmiarów, a ich cena również nie jest mała.

Jeśli zależy nam na mobilności, na przykład przy sprzątaniu samochodu, doskonale sprawdzą się odkurzacze akumulatorowe. Są one niezwykle poręczne i lekkie. Nie należą także to sprzętów drogich. Warto jednak wspomnieć, że odkurzacze te nie nadają się do odkurzania większych powierzchni. Nie usuwają one też większych zanieczyszczeń.

Jak widać, dobór właściwego odkurzacza nie jest sprawą łatwą. Musimy dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy od naszego sprzętu. A Wy, jaki odkurzacz polecacie? Warto przed zakupem zaczerpnąć również rad innych. Życzymy udanych zakupów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here