Robot - zrób to sam

Nasz świat jest coraz bardziej cyfrowy. Prawie wszędzie można spotkać już komputery, dostęp do internetu jest banalny. Istnieją sklepy, gdzie to elektronika ułatwia nam zakupy i jest mniej pracowników. Powoli nawet w fabrykach, ludzie zastępowani są robotami. Kim jest taki robot? Generalnie jest to urządzenie, które ma przypisaną konkretną rolę. Robot ma swoją misję, swoje zadanie, które w kółko wykonuje. Robota można sterować dzięki programom. Sam człowiek może też ręcznie sterować robotem. Dodając wiele algorytmów do funkcji robota, można tez usprawnić jego działanie, aby działał troszkę na wzór sztucznej inteligencji. Ogólnie rzecz biorąc robot bardzo pomaga człowiekowi głównie podczas wielu monotonnych czynności, gdzie człowiek przestaje się skupiać, tam robot robi w kółko to samo, a jakość jego wykonywanej pracy jest cały czas taka sama. Następną zaletą robota jest możliwość pracy w trudnych warunkach, gdzie człowiek dla przykładu ma trudności z dostaniem się, albo zwyczajnie może narazić to jego życie lub zdrowie, na przykład przez długie wdychanie szkodliwych substancji. Wszystko to brzmi świetnie, aż by się chciało mieć własnego robota, który pomógłby nam sprzątać mieszkanie. Jak zrobić robota?
Będziemy potrzebować do tego kilku narzędzi. Po pierwsze lutownica, która służy do łączenia ze sobą elementów metalowych. Następnie milimetr, urządzenie, które pozwoli nam dokładnie sprawdzić spadek napięcia i inne parametry. Później przygotujemy cynę oraz odsysacz od cyny. Przydadzą się również cążki boczne jak i standardowy pistolet na ciepły klej. Następnie zaopatrujemy się w silnik. Potrzebny będzie też układ napędowy, czyli koła. Kilka podzespołów elektronicznych, takich jak, płytka uniwersalna, podstawka, dwa fototranzystory i dwa rezystory. Przyda się również koszyk na baterie, oczywiście baterie, oraz kilka przewodów. Głównie większość elementów montujemy na płytce uniwersalnej używając lutownicy. Cały układ napędowy montujemy oczywiście dodając koła. Nasz robot ma za zadanie dojeżdżać do miejsca, w którym widzi światło, dlatego potrzebuje tych kół. Jak widać potrzebne jest bardzo wiele elementów oraz podstawowa wiedza na temat elektroniki,.
Robota zbudować można też w o wiele prostszy sposób. Wycinając z kartonu rożne kwadratowe elementy, najlepiej siatki, z których następnie robimy kwadraty i prostokąty. Malujemy to wszystko na szary kolor, następnie sklejamy w całość. Pamiętajmy, że robot musi mieć tułów, ręce i nogi, najlepiej aby cały był podobny do człowieka. Dodajemy mu oczy, oraz usta. Można dodać wszystkie elementy, które porównają go do człowieka. Polecam dodać też coś bonusowego, czyli grabie, aby pomógł nam w ogródku, albo patelnie, by nauczył się gotować. Każdy z powyższych robotów może być naszym dziełem sztuki i może ułatwić nam życie, należy jednak pamiętać, że wszystko ma swoje plusy i minusy i czasami warto zrobić coś samodzielnie. Nie neguję w ten sposób próby zbudowania robota, ale zachęcam, jest to nowa umiejętność i hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here