Rowerki dla dzieci

Zabawa to naturalna forma ruchu dla każdego dziecka. Dzięki niemu każdy młody człowiek rozwija się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, intelektualnie czy społecznie. Odpowiednio dobrana aktywność ma wielki wpływ na dalsze postępowanie i dojrzewanie młodzieńca, a same ćwiczenia powinny również spełniać zainteresowania i pasje bobasa. Jedna z atrakcyjnych, ciekawych i zalecanych aktywności jest jazda na rowerze. W jakim wieku rozpocząć tego rodzaju ćwiczenia? Co daje jazda na rowerku? Jakie rodzaje sprzętów można obecnie wyróżnić? Czym są rowerki klasyczne i biegowe dla dzieci?

Rowerki dla dzieci – wybór odpowiedniego sprzętu

Aktywność ruchowa z użyciem rowerka to bardzo ważny etap w życiu każdego malucha. Dzięki temu sportowi w organizmie człowieka kształtuje się wiele zmysłów i cech. Nauka jazdy rozwija przede wszystkim równowagę, koordynację, koncentrację, manualność, motorykę Wspiera także budowanie pewności siebie, zaufanie do samego siebie oraz odwagę. Ponadto jest to sport przyjemny, lubiany przez młodych, jak i starszych sportowców.

W jakim wieku rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Nie da się ustalić jednolitego wieku dla każdego dziecka. Pierwsze kroki ze sprzętem powinny być dostosowane do rozwoju dziecka, poziomu jego sprawności fizycznej. Początek przygody z owerem można rozpocząć w momencie, kiedy dziecko utrzymuje się pewnie na nogach. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednie urządzenie do wieku, wielkości i umiejętności malucha.

Rodzaje sprzętu sportowego na kółkach

Pierwszymi rowerkami dla dziecka powinny być tzw. rowerki biegowe. Czym one się charakteryzują? Urządzenia te nie posiadają pedał, ani znanego wszystkim systemu łańcuchowego napędzającego rower. W zamian za to posiadają stabilna konstrukcje, siodełko, kierownice i hamulce. Napędzane są siłą nóżek użytkownika. Dziecko siedząc na siodełku odpycha się od podłoża wprawiając sprzęt w ruch. Ważnym elementem poruszania się na tego rodzaju rowerze jest utrzymanie odpowiedniej równowagi. Dziecko samo decyduje w którym momencie będzie potrzebowało stabilniejszego podparcia i kiedy uniesie nóżki do góry.

Kolejnym etapem jest zakup rowerka z dodatkowymi kółkami bocznymi. Dzięki nim dziecko nie przechyla się na boki i czuje się bezpiecznie. zaznajamia się ze sprzętem. Maluchy, które wcześniej korzystały z rowerka biegowe szybciej przechodzą w fazę dwukółek.

Rowerki dla dzieci powinny być dobierane indywidualnie w szczególności do wielkości i rozmiarów dziecka. Warto zwrócić uwagę na wielkość kół, wysokość i możliwość regulowania wysokości siodełka czy odległości od kierownicy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem https://bamboli.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here