Częste infekcje intymne u kobiet

Infekcje narządów płciowych u kobiet są dość powszechne. Szacuje się, że każda kobieta zetknie się z taką dolegliwością przynajmniej raz w życiu. Gdy zakażenia zdarzają się jednak bardzo często, warto poszukać ich przyczyny.

Główne objawy damskich infekcji intymnych to świąd, pieczenie, upławy. Mogą być one wywołane przez różne drobnoustroje – najczęściej grzyby (drożdżaki) lub bakterie, które na co dzień bytują w pochwie, ale na skutek różnych czynników zaczynają się nadmiernie namnażać i wywoływać objawy chorobowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny nawracających infekcji intymnych u kobiet?

Nieprawidłowa higiena intymna

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w parze z infekcjami okolic intymnych jest nieprawidłowa higiena tych miejsc. Kobiety, które nie stosują odpowiednich kosmetyków i nie wykonują czynności higienicznych w prawidłowy sposób, są w wyższym stopniu narażone na częste dolegliwości.

Podstawa to właściwe kosmetyki do higieny intymnej. Powinny być delikatne, aby nie nasilać podrażnień, ale też skuteczne, by usuwać zanieczyszczenia. Najlepiej wybierać preparaty zawierające kwas mlekowy. Porady dotyczące doboru odpowiednich kosmetyków można znaleźć na stronie www.ekologicznadziewczyna.pl.

Przy myciu okolic intymnych należy również pamiętać o tym, aby robić to w jednym kierunku – od pochwy do odbytu, a w międzyczasie myć ręce, aby zapobiec przenoszeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Częste korzystanie z publicznych basenów i saun

Kobiety często korzystające z publicznych basenów, saun są w wyższym stopniu narażone na pojawienie się infekcji intymnej. Wynika to z faktu, że w takich miejscach można zetknąć się z drobnoustrojami innych osób.

Najlepiej zrezygnować wtedy z publicznych basenów, Spa, ale wtedy, gdy kobieta nie chce tego robić, może zastosować także globulki przeciwzapalne, aby zapobiegać rozwinięciu się objawów. Należy też unikać siadania na deskach klozetowych w publicznych WC – można zastosować wtedy specjalne podkładki higieniczne.

Duża liczba partnerów seksualnych

Przyczyną zwiększonego ryzyka infekcji intymnych jest też duża liczba partnerów seksualnych. Można wtedy nie tylko narazić się na infekcje bakteryjne czy grzybicze, ale też na inne poważne schorzenia przenoszone drogą płciową.

Schorzenia i farmakoterapia

Częstsze zapadanie na infekcje intymne dotyczy też tych kobiet, które chorują i stosują środki farmakologiczne. Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się infekcji intymnych znajdują się między innymi:

  • antybiotykoterapia – zażywanie antybiotyków
  • zaburzenia hormonalne
  • cukrzyca
  • schorzenia układu moczowego

W przypadku nawracających zakażeń warto udać się do lekarza, który będzie mógł wykonać odpowiednie badania, między innymi wymaz z pochwy, który pozwoli na określenie przyczyny problemów i precyzyjne dobranie odpowiednich leków.

Zbyt duże wargi sromowe

Przyczyną infekcji intymnych może być też deformacja warg sromowych, a w szczególności ich przerost. Taki problem pojawia się u kobiet po ciąży, ale również może on towarzyszyć od dawna, gdy przerost wag sromowych jest wrodzony.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest labioplastyka – zabieg polegający na plastyce warg sromowych. Lekarz odpowiednio je modeluje, aby nadać im odpowiedni wygląd – skrócić wystające tkanki i poprawić ich jędrność i objętość. Zabiegi tego typu przeprowadzane są dwoma metodami, czyli chirurgicznie lub laserowo.

Procedura labioplastyki jest prowadzona w prywatnych gabinetach ginekologicznych oraz medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej. Odpłatność za zabieg wynosi najczęściej około 3 tysięcy złotych. Dokładne koszty można znaleźć na stronach internetowych gabinetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here