lekarz

Praca patologa z pewnością nie należy do najprostszych i najłatwiejszych zajęć. Do wykonywania takiego zawodu potrzebna jest bardzo silna psychika. Co więcej w pracy na taki stanowisku przyda nam się duża odporność na stres, a także inne widoki, które u wielu osób mógłby wywołać obrzydzenie. Czy wszystkie te niekorzystne czynniki wpływają jednak na wysokość zarobków? Ile jesteśmy w stanie zarobić jako patolog? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-patolog/ 

Patomorfologia, a medycyna sądowa – czym się różnią?

Patolog wbrew wszystkiemu nie ma żadnego kontaktu z policją lub innymi służbami specjalnymi, ponieważ wykonuje sekcję zwłok osób, które umierają w szpitalu. To właśnie taki specjalista ustala przyczynę zgonu. Do jego głównych zajęć należą: praca przy mikroskopie, sekcja zwłok, wykrawanie materiału operacyjnego, a także czynności administracyjne. Ogólnie rzecz ujmując zawód ten wiąże się z preparatami histologicznymi.

Natomiast specjalizacja z medycyny sądowej jest to właśnie zawód, który bardziej związany jest z sekcją zwłok. Można to zaufać już na samym początku edukacji.

Ile zarabia patomorfolog w naszym kraju oraz za granicą?

Zarobki patologa, czyli patomorfologa w naszym kraju tak naprawdę są dużą niewiadomą. Istnieje wiele źródeł, które podają, że zarobki w tym zawodzie nie przekraczają średniej krajowej, a inne, mówią o tym, że zarobki takich osób wyglądają podobnie do zarobków lekarza medycyny sądowej, czyli stała kwota bazowa liczy ponad 1000 złotych, a do tego dochodzą dodatki związane z konkretnymi przypadkami, czas pracy, jakość badań oraz stopień rozkładu zwłok. W przypadku pracy kryminalnej, twoja wypłata może zwiększyć się nawet o połowę.

Zdecydowanie inaczej wygląda to za granicą. Tam zarobki są już o wiele bardziej jawne. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, patomorfolog (patolog) zarabia 221 000 dolarów, czyli około 864 618 złotych, w skali roku. Kiedy podzielimy tę kwotę przez 12 miesięcy, to wyjdzie nam , że miesięcznie patolog w USA może zarobić nawet 18 416 dolarów, czyli około 72 048 złotych. Różnica jest kolosalna. 

Zobacz też: http://www.kopalniamarzen.pl/patolog-jak-nim-zostac/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here