Dieta niskowęglowodanowa
fot. Pixabay.com

Dieta niskowęglowodanowa to dieta, która polega na ograniczaniu spożycia węglowodanów prostych. Zamiast tego zaleca jedzenie pokarmów bogatych w białko, zdrowe tłuszcze oraz warzywa. Jak więc przejść na dietę niskowęglowodanową? Co jeść, aby ograniczyć węglowodany, a wzbogacić dietę o inne składniki odżywcze? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/dieta-niskoweglowodanowa-przepisy/

Dieta niskowęglowodanowa – jak zacząć?

Jeśli chcesz przejść na dietę niskowęglowodanową, zastanów się nad tym, jaki tryb życia prowadzisz, jaki jest Twój stan zdrowia, czy chcesz lub potrzebujesz stracić na wadze. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje więcej kalorii, jeśli jesteś aktywny fizycznie, niż organizm osoby, która nie ćwiczy wcale.

Dieta niskowęglowodanowa jest bogata w mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce, orzechy i nasiona. Nie powinno w niej również zabraknąć zdrowych tłuszczów. Takie składniki powinny więc znaleźć się na Twoim stole. Po jakie więc produkty sięgać? Oto lista najważniejszych z nich:

  • wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób;
  • łosoś dziki, pstrąg czarny;
  • jajka ekologiczne lub z wolnego wybiegu;
  • szpinak, brokuły, kalafior, marchew i inne warzywa;
  • jabłka, pomarańcze, gruszki, jagody, truskawki;
  • migdały, orzechy włoskie, pestki słonecznika, pestki dyni;
  • sery, masło, śmietana, jogurty;
  • olej kokosowy, olej rzepakowy, oliwa z oliwek.

Ponadto do diety można włączyć również rośliny bulwiaste, jak ziemniaki, bataty, nierafinowane zboża jak ryż brązowy, komosa ryżowa czy owies, a także soczewicę, ciecierzycę i czarną fasolę.

Czego unikać, będąc na diecie niskowęglowodanowej?

Czego natomiast należy unikać, gdy decydujemy się na przejście na dietę niskowęglowodanową? Przede wszystkim cukru w każdej postaci. Nie możesz więc sobie pozwolić na napoje alkoholowe i bezalkoholowe, soki owocowe, napoje gazowane, słodycze, lody i wiele innych produktów, które w swoim składzie zawierają cukier.

Poza tym z jadłospisu powinieneś również jak najszybciej wyeliminować zboża takie jak pszenica, jęczmień, żyto, a także biały ryż, chleb, makaron i płatki zbożowe. Spośród warzyw unikać należy tych, które są bogate w skrobię. Ponadto na diecie niskowęglowodanowej wykluczone są produkty wysoko przetworzone.

Dietę niskowęglowodaną powinny wprowadzić osoby zagrożone cukrzycą lub zmagające się  z insulinoopornością. Choć nie tylko, z pewnością ten rodzaj diety wielu z nas może uchronić przed potencjalnym wystąpieniem zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca.

Zobacz też: http://www.inaczejmowiac.pl/cukrzyca-w-ciazy-przyczyny-objawy-i-leczenie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here