Laptop jest o tyle lepszy od komputera stacjonarnego, że można go ze sobą zabrać. To przydaje się, gdy ktoś pracuje w terenie i czasem musi korzystać z bezprzewodowego internetu. Na przykład taki budowlaniec, będąc na placu budowy, nie zawsze ma możliwość skorzystać z komputera stacjonarnego. Laptop i sieć WiFi to dla niego jedyna dostępna opcja. Przy czym nawet to nie gwarantuje, że internet będzie działał. Zaletą laptopa jest to, że jest lekki i bardzo praktyczny. Zmieści się do niewielkiej torby podróżnej i można na nim pracować, gdy nie ma prądu. Chodzi głównie o pisanie i korzystanie z ogólnodostępnych programów, które są wbudowane w laptopa. Niestety brak elektryczności oznacza szlaban na korzystanie z sieci. Nie ma prądu, nie ma Internetu. Pisać, rysować, przeglądać laptop, gdy nie ma światła można do momentu, aż padnie bateria. Gdy to nastąpi, komputer samoistnie się wyłącza.
Laptop ma też mnóstwo przycisków na klawiaturze, które znacznie ułatwiają niektóre operacje. Na przykład chcąc wyciszyć głos, nie trzeba klikać w panel głośności, można to zrobić szybciej, wystarczy odnaleźć na klawiaturze przycisk ze słuchawką i minusem. Ten znaczek oznacza, że można wyregulować głośność do poziomu, jaki nam aktualnie odpowiada. Minus powoduje to, że dźwięk z głośników jest mniej słyszalny. Przekreślona słuchawka to z kolei symbol całkowitej ciszy. Po jej naciśnięciu w laptopie nie będzie słychać absolutnie żadnego dźwięku. Jeśli jej nie odblokujemy, będziemy zmuszeni oglądać nieme filmy i seriale. Bez głosu to nie będzie już to samo. W laptopie oprócz głośności można regulować też inne rzeczy. Jedną z nich jest jasność ekranu. Jak rozjaśnić ekran w laptopie. Bardzo prosto. Wystarczy nacisnąć klawisz, na którym jest narysowana gwiazda z plusem. To powinno załatwić sprawę i wyostrzyć obraz.
Jednak laptopy mają też swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest podatność na uszkodzenia. Taki przenośny komputer jest bardzo wrażliwy na upadki i uderzenia. Gdy z impetem walnie o ziemię, jest mała szansa, że pozostanie w jednym kawałku. Naprawa takiego laptopa to spory kłopot i niemały wydatek. Czasem wychodzi na to, że taniej będzie kupić nowy niż naprawić stary. Użytkując go, należy również pamiętać, by nie zalać go wodą ani żadnym innym napojem. Po pierwsze, bo ucierpi na tym klawiatura. Po takim wypadku trudno będzie z niej korzystać. Po drugie, ponieważ woda i prąd to najprostsza droga do zwarcia. W wyniku przeciążenia może dojść do awarii procesora i jego spalenia. Ważną kwestią jest też ładowanie baterii. Należy to robić regularnie, inaczej laptop odmówi nam posłuszeństwa. Nie należy również przesadzać z długością ładowania, bo to niszczy baterie. Gdy będzie ona przeładowana, to z czasem może dojść do tego, że będzie można na niej coraz krócej pracować. Wzrośnie też jej częstotliwość ładowania. Innym problemem w laptopie jest niewłaściwe użytkowanie stacji dysków. Zwłaszcza dzieci wkładają tam przedmioty, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć, przez co nie można tam włożyć płyty.