Łowienie ryb zimą

Zimowe wędkowanie wymaga od zagorzałych zwolenników wędkowania dobrego przygotowania. Należy pamiętać nie tylko o ubiorze, ale też właściwym sprzęcie i akcesoriach. Opłacalnym krokiem jest skorzystanie z porad doświadczonych fachowców lub wędkarzy, którzy na temat takiego wędkowania wiedzą praktycznie wszystko.

Na co łowić zimą na rzece?

Łowienie ryb w zimie to dość trudna przeprawa dla początkujących wędkarzy. W tym przypadku należy postawić na miejsca, w których woda płynie bardzo powoli i nie stwarza większego zagrożenia. Jeśli ktoś nie posiada większego doświadczenia powinien najpierw potrenować na nieco płytszych zbiornikach. Łowienie ryb zimą wymaga dobrania wysokiej klasy sprzętu. W tej sytuacji sprawdzą się niezawodne akcesoria producenta Deeper. Są to m.in.:

  • echosondy,
  • osłony do wędkowania,
  • uchwyty na telefon komórkowy,
  • pokrowce,
  • uchwyty do kajaków i łodzi.

Uprawiając wędkarstwo zimą warto dobrać poszczególne akcesoria pod swoje indywidualne preferencje. Wędkowanie zimą potrafi być niebezpieczne i bez dobrego sprzętu nie powinno się myśleć o rozpoczęciu tego typu przygody.

Wędkarze zastanawiający się nad tym na co łowić zimą mogą postawić na wędzisko typu feeder lub picker (w okolicach 3 metrów długości). Niezbędne elementy to także: przynęty karpiowe, białe oraz czerwone robaki, delikatne i drgające szczytówki oraz sztuczne przynęty (m.in. wobler, błystka obrotowa i mormyszka).

Jak łowić zimą na rzece?

Łowienie ryb zimą na rzece wymaga dobrania odpowiedniej metody. Popularnymi rozwiązaniami są następujące możliwości: metoda spławikowa (idealna przy płociach i leszczach, wymaga zastosowania linki o średnicy około 0,10 mm i przyponu w okolicach 0,06 mm – wędka nie powinna być dłuższa niż 60 centymetrów), metoda z wykorzystaniem błystki podlodowej (sztywne wędki do 50 centymetrów) i z użyciem mormyszki (krótkie wędzisko, żyłka o maksymalnej średnicy 0,15 mm i konieczność zastosowania kiwoka). Zimowe wędkowanie nie obejdzie się bez sprawdzonego kołowrotka (najlepiej niewielkiego, z zimową żyłką i stałą szpulą).

Zimowe wędkowanie na rzece

Wędkarstwo zimą na rzece cały czas się rozwija i zyskuje szerokie grono sympatyków. Co najważniejsze wędkarstwo zimowe musi być uprawiane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa (minimum 10 cm pokrywa lodu, stosowanie sprzętu asekuracyjnego, niewielkie otwory i zachowanie minimalnej odległości pomiędzy kolejnymi punktami – około 1 metr, zachowanie bezpiecznej odległości od innych wędkarzy – około 10 metrów, wędkowanie zimą na rzece jedynie za dnia).

Kluczowe jest to, aby wędkowanie zimą w rzece było poprzedzone rozsądnymi zakupami. Chodzi m.in. o zakupienie ciepłej kurtki zimowej, czapki, ocieplanych spodni czy też rękawic. Przydatne okażą się też okulary polaryzacyjne (blokowanie promieni UV i refleksów świetlnych). Jak widać zimowe łowienie ryb to dość wymagająca przygoda, do której trzeba podejść na poważnie i z należytym zaangażowaniem, tak aby zimowe połowy ryb nie zakończyły się niebezpiecznymi sytuacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here