Jak wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy jest dokumentem, który wykorzystywany jest w transporcie drogowym. A więc obowiązek jej posiadania nałożony jest na kierowców, którzy w celu rejestracji czasu jazdy oraz jej przebiegu wykorzystują tachograf cyfrowy. Na to, czy karta jest danemu kierowcy potrzebna czy też nie, wpływ ma także wielkość samochodu. Nakaz posiadania karty kierowcy nałożony jest na kierowców, którzy prowadzą pojazdy przeznaczone do transportu osób lub towarów a łączna masa tych pojazdów (razem z ewentualną przyczepą lub naczepą) wynosi więcej niż 3,5 tony. Jeśli masa samochodu jest mniejsza, ale dany pojazd służy do transportu więcej niż ośmiu osób, to taki kierowca również powinien posiadać kartę kierowcy.

Kiedy już wiadomo komu i w jakich sytuacjach jest ona potrzebna, pojawia się pytanie jak wyrobic karte kierowcy. Wymogiem podstawowym i absolutnie niezbędnym przy wnioskowaniu o kartę pojazdu jest oczywiście posiadanie odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdów. Poza tym trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. To właśnie ta instytucja zajmuje się wyrabianiem tego dokumentu. Prawidłowo wypełniony wniosek można do nich przesłać za pomocą poczty. Formularz wniosku oraz instrukcję wypełnienia można znaleźć na udostępnionej przez Wytwórnię Papierów Wartościowych stronie internetowej. Do wniosku warto dołączyć także dowód wpłaty za wyrobienie karty. Jest to kwota 172 zł brutto. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej można tą kwotę wliczyć w koszta. Jeśli natomiast kierowca zatrudniony jest na umowę o pracę w firmie transportowej to może ubiegać się o zwrot kosztów od swojego pracodawcy. Numer do wykonania przelewu podany jest na stronie internetowej. W tytule przelewu należy wpisać opłata za kartę kierowcy i NIP. Bardzo ważne jest to, żeby numer NIP podać bez kresek pomiędzy cyframi.

Po prawidłowo złożonym wniosku o kartę oraz po uiszczeniu opłaty rozpoczęta zostanie procedura wyrabiania karty. Termin oczekiwania na wydanie karty kierowcy nie powinien przekroczyć trzech tygodni. Karta ta wydawana jest na okres maksymalnie pięciu lat. Jeśli termin ważności prawa jazdy jest krótszy niż rzeczone 5 lat, wtedy karta pojazdu wydana zostanie na taki okres, jaki pozostał do końca ważności prawa jazdy. Po tym czasie będzie konieczne ponowne jej wyrobienie.

Do czego w ogóle kierowcy potrzebna jest ta karta? Zapisywanych na niej jest bardzo wiele informacji. Na przykład informacje o pojeździe używanym w transporcie, wśród których są takie dane jak data i godzina pierwszego użycia pojazdu w danym dniu kalendarzowym oraz dane dotyczące zakończenia używania pojazdu. Zapisywany jest stan licznika kilometrów, długość trasy przebytej w ciągu jednego dnia, a także ilość godzin poświęcona na prowadzenie pojazdu, w tym zastosowane przez kierowcę przerwy. Zapisywana jest każda zmiana czynności, każda przerwa i każdy powrót na trasę w danym dniu roboczym. Ma to na celu dopilnowanie przestrzegania czasu pracy i realizowania obowiązkowych przerw, by kierowca mógł zregenerować siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here