złamanie

Złamania kości są bardzo częstymi urazami układu ruchu. Powodują one przerwanie ciągłości kości. Podstawowy podział, który obejmuje złamania dzieli się na złamania zamknięte i otwarte. Uwzględniony jest też fakt, czy została dodatkowo przerwana ciągłość skóry. Przyczyną złamań może być zarówno uraz, a także osteoporoza czy zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Czym dokładnie jest złamanie kości? Jakie są jej przyczyny? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zlamania-przyczyny-pierwsza-pomoc-leczenie/ 

Złamanie kości – czym jest? 

W układzie kostnym możemy wyróżnić ponad 200 kości. Tkanka kostna wyróżnia się bardzo wytrzymałam strukturą, która odporna jest na uszkodzenia mechaniczne. Tkanka ta jest tkanką łączną i tak jak wszystkie tkanki łączne zawiera stosunkowo niewiele komórek i dużą ilość macierzy pozakomórkowej. 

Uwzględniając przebieg szczeliny złamania, wyróżnia się następujące rodzaje złamań: złamanie skórne, złamanie poprzeczne i złamanie spiralne. 

Inny podział, których dotyczy złamania kości może wyróżniać się wówczas jako: 

złamanie proste – w jego przebiegu dochodzi do uszkodzenia wyłącznie kości 

złamanie wieloodłamowe – charakteryzuje się złamaniem kości z powstaniem licznych fragmentów, 

złamanie powikłane – dochodzi do niego, gdy uszkodzeniu kości dotyczy również naruszenie struktury naczyń krwionośnych oraz nerwów 

Co więcej funkcjonuje również podział na złamania otwarte i zamknięte. Te pierwsze cechuje się tym, złamana kość przebija się przez skórę, a w przebiegu złamania zamkniętego, ciągłość w góry nie zostaje naruszona. 

Jakie są przyczyny złamań kości? 

Najpopularniejszą przyczyną złamania kości jest uraz mechaniczny, który powstał w efekcie działania dużej siły, przekraczającej wytrzymałość tkanki kostnej. Ma to miejsce w przypadku upadku, wypadku drogowego, uprawiania niektórych kontuzjogenny dyscyplin sportowych. 

Innymi przyczynami może być przyjmowanie sterydów, osteoporoza lub niedobór witaminy D3. W przypadku trzech ostatnich przyczyn występują złamania niskoenergetyczne, które powstają w efekcie działania nawet umiarkowanej siły zewnętrznej. 

Jakie są objawy i pierwsza pomoc w przypadku złamania kości? 

Złamanie kości powiązane jest przede wszystkim z bólem podczas poruszania kończyną, zauważalne zwiększenie zarysów kończyny, czyszczenie i tarcie kości lub krwiak czy obrzęk. W przypadku złamania otwartego widać kość, która przebija się przez skórę. 

Pierwsza pomoc w przypadku złamania polega na unieruchomieniu złamanej kości. W takim celu należy ograniczyć ruchomość dwóch sąsiadujących ze złamaną kością stawów. W przypadku złamania otwartego należy zastosować jałowy opatrunek na rany. Następnie wezwać pogotowie i oczekiwać na profesjonalną pomoc medyczną. 

Zobacz też: http://www.inaczejmowiac.pl/uszkodzenie-lakotki-kolanowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here