Wiele osób podczas badania poziomu cholesterolu dowiaduje się, że ma znacznie podniesioną frakcję złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. I chociaż fizycznie czują się dobrze, powinny zdawać sobie sprawę z zagrożeń dla zdrowia, wynikających z takiego stanu rzeczy.
Czym jest cholesterol – zagrożenia
Cholesterol to związek tłuszczowy, produkowany przede wszystkim w wątrobie, z której wraz z krwią dostaje się do wszystkich komórek organizmu ludzkiego. Jest on niezbędny do zachowania dobrego zdrowia. Służy między innymi do budowy błon komórkowych, do trawienia, produkcji hormonów oraz do wytwarzania i przyswajania witaminy D.
Podczas badania oznacza się stężenie całkowitego cholesterolu oraz jego frakcji LDL, HDL oraz trójglicerydów. Na podstawie otrzymanych wyników, lekarz ocenia rzeczywistą gospodarkę tłuszczową w organizmie. To od niej zależy bowiem stan układu krążenia człowieka, a co się z tym wiąże, ewentualne zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową, udarem mózgu czy zawałem serca.
Podwyższony poziom cholesterolu – przyczyny
Przyczyną wymienionych wyżej chorób jest właśnie nadmiar frakcji złego cholesterolu LDL.
Skąd zatem ten nadmiar? Okazuje się, że jest on spowodowany złym odżywianiem, polegającym na dostarczaniu do organizmu zbyt dużych ilości złego cholesterolu, najczęściej w postaci produktów odzwierzęcych. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest tworzenie się wewnątrz ścian naczyń krwionośnych płytki cholesterolowej, która zapoczątkowuje rozwój miażdżycy.
Błędy dietetyczne to podstawowa przyczyna nadmiaru cholesterolu, ale skłonności genetyczne, niezdrowy styl życia i brak ruchu, również powodują, że ryzyko zaburzeń lipidowych rośnie.
Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?
Najważniejsze jest przestrzeganie właściwej diety. Podstawę żywienia powinny stanowić węglowodany (60-80%), a pozostałą część białka i tłuszcze. Aby obniżyć u siebie poziom cholesterolu należy wprowadzić do swojej diety przede wszystkim nieprzetworzone produkty roślinne. W jej skład powinny wchodzić:
– świeże warzywa i owoce,
– produkty pełnoziarniste,
– brązowy, czerwony lub czarny ryż,
– różne rodzaje fasoli,
– zioła, takie jak: oregano, bazylia, mięta, pokrzywa, melisa,
– przyprawy: cynamon, kurkuma, goździki, ziele angielskie, majeranek.
Można skutecznie i szybko obniżyć poziom złego cholesterolu pod warunkiem, że wyeliminuje się z diety takie produkty, jak:
– czerwone mięso i podroby mięsne,
– jajka kurze (w szczególności żółtka),
– mleko krowie, tłuste sery i śmietanę.
Jednocześnie należy wprowadzić do swojego menu zdrowe tłuszcze – roślinne lub rybne. Najbardziej cenne dla organizmu w tym wypadku będą wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza Omega 3. Co zatem uwzględnić w posiłkach, by zapewnić zdrowe tłuszcze:
– morskie ryby: tuńczyk, makrela, dziki łosoś, śledź,
– siemię lniane,
– ostropest plamisty (obniża cholesterol, oczyszcza wątrobę z toksyn),
– oleje nierafinowane: olej lniany, olej z nasion czarnuszki, rycynowy, olej z ostropestu,
– orzechy: włoskie, laskowe, nerkowca, makadamia, brazylijskie.
Pozostał jeszcze jeden składnik, który bezwzględnie należy odstawić – chodzi o cukier, który powoduje wzrost trójglicerydów.
Na koniec warto podkreślić ogromne znaczenie regularnej aktywności fizycznej, która świetnie wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Jeżeli dołożymy do tego obniżenie poziomu stresu, efekty zobaczymy bardzo szybko.