Grzyb na ścianach.

Wielu z nas w okresie jesienno – zimowym zmaga się z ogrzewaniem domów czy też mieszkań, gdyż w tym właśnie okresie najczęściej chorujemy. Ale nie tylko to jest jest naszym problemem.
Problemem staje się to, gdy nie jesteśmy w stanie dogrzać naszego domu, czy mieszkania. Wówczas do niego dostaje się wilgoć.
Wilgoć to nic innego, jak tak zwany grzyb, który powstaje na skutek skraplania się wody na ścianie. Woda skrapla się, gdy w pomieszczeniu nie ma dostatecznej cyrkulacji powietrza. Zaczynają się wtedy tworzyć małe czarne plamki na ścianie, powiększać się, a potem odrywać razem z rynkiem i odpadać. Tworzy się pod tynkiem pusta przestrzeń między nim, a ścianą.
Taki grzyb jest szkodliwy, dla naszego zdrowia. Zatruwa nasze drogi oddechowe. Często osoby przebywające w pomieszczeniach z grzybem, chorują na astmę, ale nie tylko.
Tak więc walkę z naszym grzybem należy zacząć, już na samym początku, kiedy tylko zauważymy pierwsze wykwity.
Ale co zrobić, kiedy dostał się już do naszego mieszkania i zagnieździł na naszej ścianie?
Jak usunąć grzyba ze ściany?
Podejmijmy się walki z naszym intruzem.
Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, to poszukać miejsca, które może powodować nieszczelności w mieszkaniu czy też zawilgocenia. Często są to nieszczelności w dachu czy też w tynkach, albo po prostu nieszczelne okna. Kiedy już zlokalizujemy powód powstawania grzyba, jak najprędzej usuńmy usterkę.
Powinno to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni.
Ale teraz trzeba jeszcze usunąć to co już u nas się wybiło.
Najpierw starannie zmywamy naszą pleśń, najlepiej wodą z szarym mydłem szorujemy ją szczotką, by nie było po pleśni śladu. Trzeba dokładnie potem osuszyć ścianę, by znów nie zawilgotniała.
Opukujemy ścianę w tym miejscu sprawdzając czy nie zrobiła się pusta przestrzeń między tynkiem.
Kiedy okaże się jednak, że jest pusto, trzeba skuwać tynk i nakładać go ponownie.
Jeśli ściana nie wydaje głuchego dźwięku, oznacza to, że grzyb był tylko na powierzchni naszego rynku.
Takie miejsce zabezpieczamy specjalnym preparatem. Jest on bardzo szkodliwy więc trzeba stosować go zgodnie z instrukcją na etykiecie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zakładamy rękawiczki i maseczkę ochronną, psikamy, czy też malujemy powierzchnię gdzie znajdował się nasz grzyb. Oczekujemy czas jaki jest zaznaczony na broszurce informacyjnej. Pamiętajcie, by po takim preparacie dokładnie potem przewietrzyć, by nie wdychać chemicznego, trującego zapachu.
Warto tak zabezpieczoną ścianę ponownie pomalować oddychającą farbą, czyli taką przepuszczalną powietrze. Na rynku mamy wiele rodzajów takich specjalnych farb, właśnie do tego przeznaczonych.
By zapobiec powstawaniu grzyba w przyszłości trzeba również jak najczęściej tylko możemy wietrzyć nasze mieszkanie. Wietrzenie wpływa dobrze nie tylko na ściany ale i na lepsze nasze samopoczucie. Oprócz tego w okresie zimowym należy zadbać o to, by nasze mieszkanie było dobrze wygrzane. To znaczy, by mury naszego mieszkania oddawały ciepło, a nie wciągały wilgoci z zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here