Gra szkłem, światłem i przestrzenią

W nowoczesnych mieszkaniach często spotyka się dość dużo szkła, jak również metalu czy tworzyw sztucznych. Szkło tworzy bardzo eleganckie pomieszczenia z innymi materiałami i optycznie powiększa wnętrze, zwłaszcza dzięki efektom świetlnym. Umiejętne wykorzystanie jego zalet pozwoli uzyskać naprawdę interesujący rezultat.

Patrzenie przez ściany

Obserwując trendy wnętrzarskie można zauważyć, że obecnie stawia się pewien nacisk na zachowanie jednolitej płaszczyzny wnętrza bez wydzielania pokoi, używania granic. Często ściany ze szkła sprawdzają się właśnie dlatego, że ograniczają jedynie częściowo. Widoczność jest zachowana połowicznie lub w całości, zależnie od parametrów szkła.

Jeśli da się wygodnie patrzeć przez ścianę ze szkła, można będzie również liczyć na swobodny przepływ światła w całym obszarze mieszkania. Wnętrze będzie jasne czy to w dzień, czy w nocy. Można uzyskać dodatkowe ciekawe efekty przy użyciu szkła o różnej grubości bądź barwionego.

Nie jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność, chociaż i one mogą się nim cieszyć. Wystarczy stworzyć mniej przejrzystą ścianę ze szkła lub wykorzystać taką płaszczyznę do powieszenia na niej czegoś. Niejednokrotnie stosuje się też różnego rodzaju okleiny i tapety.

Dodatkowa przestrzeń

Z uwagi na to, że ściany ze szkła „nie zamykają”, każde mieszkanie będzie wyglądało na bardziej przestronne. Traktując szklane powierzchnie jako typowe ściany można podzielić wnętrze w dowolny sposób, zachowując jego spójność. Daje to możliwość uzyskania licznych dalszych podziałów, więc domownicy mogą dysponować własną przestrzenią, a jednocześnie są tam, gdzie pozostali.

Słońce i światło sztuczne z łatwością przenika przez dowolną grubość ścian ze szkła, chociaż czasami z uwagi na kolorystykę nie dociera w stanie idealnym. Zmiany barwy, rozproszenie promieni dają ciekawy efekt. Można połączyć rezultaty i upiększyć mieszkanie jedynie w ten sposób.

Obecność ścian ze szkła nie odbiera mieszkaniu przytulności, zwłaszcza że większość z nich można traktować jak normalne ściany. Niektóre da się wyodrębnić i uczynić całkowicie nieprzejrzystymi poprzez zamalowanie lub oklejenie. Końcowy efekt jest zależny od upodobań użytkowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here