Jak wybrać system ERP

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najważniejszym zadaniem oprogramowania ERP jest planowanie zasobów przedsiębiorstwa, a także zarządzenie nimi. Jakie aspekty powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Potrzeby, oczekiwania i otwartość na zmiany

Należy mieć świadomość, że każde oprogramowanie erp ma określone funkcje, które mogą się od siebie różnić. Warto wiedzieć, że system powinien spełniać praktycznie wszystkie pokładane w nim nadzieje. Rekomendowane jest zatem w pierwszej kolejności zidentyfikować problemy organizacji.

Jak wiadomo organizacja jest bardzo dynamicznym tworem. Oznacza to, że system powinien być otwarty na zachodzące w nim zmiany. Właściwie dobrane oprogramowanie powinno bez żadnego problemu integrować się z używanymi w firmie urządzeniami, a także aplikacjami. Musi również umożliwiać wprowadzanie dedykowanych modułów czy dodatków.

Zaufanie oraz profesjonalizm

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że inwestycja w system ERP powinna bazować na zaufaniu do producenta, a także jego profesjonalizmie. Godny uwagi jest fakt, że renomowane firmy działające na rynku mogą poszczycić się ogromnym doświadczeniem i zadowolonymi klientami. Ponadto miały możliwość dopracować oprogramowanie i usunąć ewentualne błędy.

Bardzo istotną rolę odgrywa firma implementująca oprogramowanie w organizacji. Należy mieć świadomość, że wdrożeniowcem może być nie tylko producent, ale również partnerzy, którzy z nim współpracują. Są oni odpowiedzialni zarówno za instalację, jak i późniejsze wsparcie.

Budżet przeznaczony na oprogramowanie ERP

Jest to kolejna ważna kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należy mieć świadomość, że cena za system powinna obejmować nie tylko koszt rocznej licencji, ale również opłaty za szkolenia pracowników, implementację czy dodatki programistyczne. Nie można również zapomnieć o wysokości opłat za coroczne aktualizacje.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najważniejszą korzyścią z wdrożenia systemu ERP w firmie powinny być oszczędności, a także przyspieszenie przeprowadzenia poszczególnych procesów. Warto wiedzieć, że mnóstwo z nich ma mierzalny charakter. Przedsiębiorca nie będzie miał zatem problemów ze sprawdzeniem, kiedy dokładnie zwróci się inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here