Prawidłowe krążenie wyraża się zwykle za pomocą trzech głównych parametrów – ciśnienia tętniczego, tętna oraz pulsoksymetrii.
Pierwsze dwa parametry możemy spokojnie sprawdzić sobie sami, za pomocą własnych dłoni lub łatwo dostępnych aparatów do mierzenia ciśnienia, pulsoksymetr z kolei to narzędzie używane ambulatoryjnie, do pomiaru wysycenia krwi tlenem.
Problemy z krążeniem zdarzają się od zaburzenia któregoś z tych wskaźników, najczęściej jednak zmiany dotyczą wszystkich trzech, albo przynajmniej dwóch pierwszych.
Kłopoty z ciśnieniem to najczęściej wspominana przyczyna problemów z krążeniem – mowa tutaj o sytuacjach, gdy ciśnienie jest zbyt niskie (jest to hipotensja, czy niedociśnienie) lub zbyt wysokie (hipertensja czyli nadciśnienie).
O ile hipotensja zwykle jest fizjologiczna i wystarczy porządna kawa, żeby wyrównać sobie poziom ciśnienia, o tyle hipertensja zwykle jest chorobą o podstępnym przebiegu i jest zauważana dopiero w chwili wystąpienia wyraźnych skutków ubocznych.
I choć wydawałoby się, że problemy z krążeniem mają zwykle ludzie starsi wiekiem, obecnie diagnozuje się ten problem u coraz młodszych osób.
Objawy problemów krążenia
W przypadku niedociśnienia będą to omdlenia i wieczne uczucie zmęczenia, wzmożone ziewanie – wiąże się to ze zmniejszonym natlenieniem tkanek wskutek wolniejszego przepływu krwi.
W przypadku nadciśnienia pierwszym alarmującym objawem są zwykle bóle głowy i krwotoki z nosa, w późniejszym stadium może dojść do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.
Najczęstszą przyczyną nieprawidłowości w krążeniu jest miażdżyca, wynikająca zwykle ze złego stylu życia, braku wysiłku fizycznego, tłustej diety i w efekcie otyłości. Na miażdżycę ma również wpływ palenie tytoniu i spożycie napojów alkoholowych. W przypadku niedociśnienia, przyczyna leży zwykle w niedoczynności tarczycy, przysadki lub kory nadnerczy.
Jak poprawić krążenie?
Warto skupić się na przyczynie, a nie tylko na efekcie terapeutycznym – o ile przy hipotensji można podnieść ciśnienie nie używając leków, tylko za pomocą np kofeiny lub wysiłku fizycznego, o tyle w nadciśnieniu trzeba zadbać o jego bezpośrednią przyczynę.
Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zmiana stylu życia – wdrożenie wysiłku fizycznego do naszej codziennej rutyny, zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu.
Jeśli przyczyną nadciśnienia jest nieustający stres, być może warto rozważyć terapię w tym kierunku, lub przynajmniej znalezienie czynności, która po całym stresującym dniu da nam ukojenie zarówno dla nerwów jak i dla całego organizmu – być może będzie to godzina na basenie, wizyta u masażysty czy chwila z książką? Cokolwiek podpowie nam wyobraźnia, a co zadziała.
Innym sposobem na unormowanie ciśnienia jest stosowanie odpowiednich mieszanek ziołowych, które uspokoją nas samych i nasze krążenie.
Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie zadziała, nie ma nad czym się zastanawiać, tylko trzeba udać się do lekarza kardiologa, który po zapoznaniu się z naszym problemem przepisze odpowiednie leki.