Jak przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie samochodu to bardzo prosta czynność, wymaga jednak skompletowania odpowiednich dokumentów oraz udania się do urzędu miasta.

Zarejestrowanie pojazdu , zarówno zakupionego w kraju, jak i sprowadzonego zza granicy należy uczynić w Wydziale Spraw Obywatelskich. Wniosek powinien być złożony przez obecnego właściciela lub pełnomocnika. Istnieją jednak indywidualne przypadki, kiedy czynność ta może być wykonana wyłącznie przez osobiste stawiennictwo.

Najpierw należy przygotować dokumenty:
1. Pojazd zakupiony i zarejestrowany w kraju
Wymagane dokumenty to:
– wniosek o rejestrację, który jest do pobrania ze strony urzędu miejskiego lub można go pobrać z informacji na miejscu;
– dowód zakupu pojazdu (umowa ze sprzedającym, faktura lub umowa darowizny, czy też sądowne postanowienie przyznające własność);
– obecny dowód rejestracyjny (z ważnym przeglądem)
– kartę pojazdu, jeśli była wydana (znajdziesz jej numer w dowodzie rejestracyjnym)
– tablice rejestracyjne (obie, muszą być zdjęte z pojazdu i przyniesione do okienka);
– dowód osobisty lub paszport właściciela
– potwierdzenie aktualnej polisy ubezpieczeniowej

W przypadku, gdy pojazd jest kupiony przez więcej, niż jedną osobę powinna ona również stawić się podczas rejestracji lub udzielić pełnomocnictwa osobie, która będzie to czynić.

2. Pojazd zakupiony i zarejestrowany poza krajem
Wymagane dokumenty to:
– wszystkie, które przy rejestracji pojazdu zarejestrowanego w kraju, a dodatkowo:
– dokument potwierdzający opłacenie lub zwolnienie z opłaty akcyzowej
– dowód odprawy celnej przywozowej (pojazd spoza UE)
– tłumaczenia wykonane przez tłumacza przysięgłego w przypadku dokumentów w innym języku

Jak przerejestrować samochód?
Po skompletowaniu dokumentów należy udać się do urzędu. Następnie trzeba skierować się do sali, w której rejestruje się pojazdy. Odebrać numerek i poczekać na swoją kolej. Przy okienku przedłożyć komplet dokumentów. Po sprawdzeniu przez urzędnika zgodności należy wypełnić dodatkowo druczki do opłaty skarbowej, dokonać zapłaty w kasie i odebrać od urzędnika czasowy dowód, jeśli jest nam potrzebny.

Jak nie stać długo w kolejce w urzędzie?

W większych miastach Urząd Miejski ma kilka lokalizacji i wystarczy wybrać się do jednej z nich, w której jest zazwyczaj najkrótsza kolejka. Możesz popytać znajomych, gdzie udało im się najszybciej załatwić przerejestrowanie auta.

Na stronie urzędu jest również opcja zarezerwowania wizyty. Wystarczy wejść na stronę urzędu miasta w Twojej lokalizacji i wybrać odpowiedni termin. Jeden numerek (czyli jedna rejestracja) upoważnia do załatwienia jednej sprawy, czyli jeśli rejestrujesz dwa samochody potrzebujesz dwóch numerków. Jednego dnia jedna osoba może umówić maksymalnie dwa terminy. Aby kolejka nie przepadła należy stawić się w urzędzie minimum 10 minut przed planowaną wizytą, podejść do biletomatu i po wybraniu opcji umówionej wizyty wpisać numer pesel podany przy rezerwacji i odebrać numerek.

Istnieje jednak jeszcze inny sposób, aby na przerejestrowanie samochodu nie stracić zbyt dużo czasu. Mianowicie: oddelegowanie.

Oddelegowanie to przekazanie obowiązku innej osobie. Aby ktoś inny, od obecnego właściciela mógł przerejestrować pojazd wymagane jest pełnomocnictwo. Dokument taki powinien zawierać następujące informacje:
– do jakiego urzędu jest kierowane
– kto i komu udziela pełnomocnictwa (imiona, nazwiska oraz numery dowodów osobistych)
– jaki zakres czynności może być wykonany przez pełnomocnika

Po wizycie w urzędzie należy odczekać około 30 dni na stały dowód rejestracyjny. Można skorzystać z bezpłatnego powiadomienia sms lub e-mail, wystarczy podać preferowany kontakt we wniosku.

W przypadku wszelkich wątpliwości można skorzystać z pomocy osób, które mają dyżur w informacji. Przerejestrowanie samochodu jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Wystarczy odpowiednio przygotowana teczka dokumentów i wizyta w urzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here