Jakie auto używane kupić do 10 tys złotych?

Zakupienie auta używanego, zawsze wiąże się z wieloma dylematami. Niestety w Polsce nadal mało osób stać na to, aby kupić auto z salonu lub z bardzo małym przebiegiem np. 2 lub 3 letnie. Kiedy kupujemy samochód używany mamy do wyboru kilka opcji. Jeśli chcemy kupić auto, bardzo ważny oczywiście jest budżet jakim dysponujemy. Załóżmy, że chcemy zakupić samochód za ok. 10 tys złotych.

Jakie auto do 10 tys złotych możemy kupić?

Jeżeli idzie o to jakie auto do 10 tysięcy złotych możemy zakupić, to odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ jest to dość szeroki przedział cenowy. Ograniczmy się jednak do jego górnego zakresu, czyli jakieś 8-10 tysięcy.

Producent, typ i rodzaj napędu

W podanym wyżej przedziale cenowym znajdziemy niemal wszystko, w kategorii samochodów osobowych. Auta małe, kombi, pół-dostawcze, diesle, benzyniaki oraz przerobione na gaz. Auta te będą różnić się między sobą oczywiście rocznikiem produkcji, przebiegiem i stanem technicznym. Dodatkowa różnica to stan prawny samochodu. Auto możemy kupić bowiem świeżo sprowadzone z zagranicy, auto z komisu (zarówno krajowe jak i zagraniczne) lub auto kupowane bezpośrednio od właściciela.

Na co uważać?

Niezależnie czy kupujemy samochód droższy czy tańszy, powinniśmy wystrzegać się zakupu na tak zwanego Niemca. Na czym to polega? Zaraz wyjaśnimy. Jedziemy do komisu i oglądamy samochody. Coś się nam spodoba i decydujemy się na sfinalizowanie transakcji. Przy podpisywaniu umowy okazuje się, że stroną sprzedającą nie jest w cale właściciel komisu, ale nieznany nam bliżej z imienia i nazwiska Niemiec. Wielu handlarzy prowadzi tego typu proceder, ponieważ omijają w ten sposób płacenia podatków i maksymalizują dzięki temu swój zysk. Dla nas jest jednak w tym wielkie zagrożenie.

Felerne auto od Niemca

Załóżmy, że jednak kupiliśmy samochód od Niemca. Jeździmy nim tydzień i jest ok, ale w drugim tygodniu coś się psuje. Jedziemy na warsztat, a tam okazuje się, że jest cała masa usterek, a naprawa przekracza wartość samochodu. Co w tedy możemy zrobić? W zasadzie nic. Handlarz może się wyprzeć, że auto w ogóle nam sprzedał. Wszystkie dokumenty zakupu w Niemczech są na nas. Jedyne co możemy zrobić, to pozwać Niemca o ile ten w ogóle istnieje. Warto również wspomnieć, że kupując auto w ten sposób złamaliśmy prawo i pomogliśmy handlarzowi ominąć płacenie podatków.

Ile wydać na samochód?

Jakie auto do 10 tysięcy złotych to jest jedno pytanie, a ile na nie wydać w rzeczywistości to już inna sprawa. Jeśli mamy budżet 10 tys i ani złotówki więcej, to dobrze zostawić sobie rezerwę na ewentualne naprawy. Rezerwa ta np niech będzie 2 tys złotych. Auto używane zawsze będzie do pewnego stopnia niewiadomą, dodatkowo dobrze jest po zakupie auta od razu zrobić podstawowe rzeczy takie jak wymianę oleju oraz wymianę rozrządu. W zależności od samochodu, ceny takich napraw mogą być nieduże lub naprawdę drogie. Wiele zależy od ceny części oraz konstrukcji silnika. Obecnie im nowszy silnik, tym gorszy do niego dostęp co zwiększa koszty robocizny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here