Andrzejki

Imieniny niektórych ludzi są obchodzone bardziej hucznie niż innych. W zasadzie, są takie imieniny, które obchodzi prawie cała Polska. Jakie to daty i imiona. Otóż najpopularniejszymi są imieniny Józefa (19 marca), Jana (24 czerwca), Krzysztofa (25 lipca), Andrzeja (30 listopada), Barbary (4 grudnia) i Mikołaja (6 grudnia). Obecnie najbliżej nam do tych z 30 listopada, do Andrzejek.
Święty Andrzej jest patronem narodów słowiańskich, czyli też naszego, małżeństw, podróżujących rybaków i rycerzy. W wigilię imienin świętego Andrzeja, a dokładniej w nocy z 29 na 30 listopada obchodzone są andrzejki.

Co to są andrzejki, jak się na nie przygotować ?
Andrzejki to wieczór wróżb! Przygotować trzeba na ten wieczór wróżby. Istnieją najbardziej popularne propozycje, których nie może zabraknąć.
Po pierwsze wróżenie z serca. Nie, nie chodzi o takie prawdziwe serce, lecz takie na kartce. Potrzebna będzie kartka formatu A4, najlepiej czerwona ale inny kolor nie będzie miał wpływu na efektywność wróżby, nożyczki, ołówek, długopis i pinezka lub igła. Jak narysować serce na kartce papieru każdy raczej wie, to pierwsza czynność jaką trzeba zrobić. Co do drugiej w kolejności czynności to już jak kto woli, można najpierw w obrębie narysowanego ołówkiem serca wypisać imiona. Tutaj uwaga, w zależności od tego kto będzie wróżył – panie czy panowie – to imiona powinny być przeciwne do płci osoby wróżącej. Jeżeli to babski wieczór to wypisujemy różne męskie imiona, jeżeli męski to damskie, a jeżeli mieszany to niestety – trzeba zrobić dwa serca. Po wypisaniu imion takie serce należy wyciąć nożyczkami. Czynności te można oczywiście odwrócić. Ważne jest aby długopis, którym wypisujemy imiona nie przebiłam na drugą stronę kartki papieru. Sama wróżba polega oczywiście na tym, że osoba wróżąca (może być z zamkniętymi oczami) wbija pinezkę lub igłę w serce. Imię, które przebije to rzecz jasna imię przyszłego małżonka / małżonki.
Inna bardzo popularna wróżba – lanie wosku – potrzebuje nieco więcej przygotowania. Niezbędny jest wosk, miska, zimna woda, klucz z dziurką, świeca i źródło do interpretowania symboli, może to być internet, jakieś czasopismo lub książka. Najpierw wosk rozpuszczamy w garnku. Następnie przelewamy go przez dziurkę od klucza wprost do miski z zimną wodą. Wosk zastygając tworzy różne kształty. Stawiamy zapaloną świecę blisko ściany, a zastygnięte kształty z wosku przy ścianie tak, aby rzucały na nią cień. Pozostaje nam odczytanie symbolu i przeczytanie jego interpretacji.
Starą wróżbą i wymagającą jest taka, w której panna przez cały dzień pości i się modli. Wtedy we śnie miała szanse, że ukaże się jej, jej przyszły ukochany.

Wróżb jest wiele i to różnych rodzajów. Warto oczywiście zachować zdrowy rozsądek – to tylko zabawa. Zabawa, która przenosi na chwile w świat magii i nadziei, ale nie wolno tym światem żyć. Takie chwile potrzebne są każdemu człowiekowi ale po andrzejkach warto wziąć się za siebie i samemu odnaleźć sobie ukochaną osobą – bo to tego dotyczy większość wróżb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here