Lornetki myśliwskie

0
910

Lornetka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego myśliwego i przyrodnika. Bez dobrego sprzętu optycznego, obserwacje przyrody lub zwierzyny są bardzo utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Dobra lornetka myśliwska zapewni 100% satysfakcji. Czym się więc kierować, szukając odpowiedniej dla siebie?

Rodzaje lornetek

Mówiąc o lornetkach myśliwskich, mamy na myśli podział na:
*lornetki uniwersalne,
*lornetki dzienne,
*lornetki nocne,

Lornetkę uniwersalną cechują parametry 7×50, 10×50 i 12×50. Taki sprzęt będzie idealny na polowanie i obserwacje o świecie i o zmroku. Uniwersalność, jest tutaj dość umowna, ponieważ w zależności od naszych oczekiwań, będzie potrzebna lornetka o innych parametrach. Dużą zaletą jest budowa i stosunkowo niewielka waga. Powiększenie 10x lub 12x pozwoli na utrzymanie w miarę stabilnego obrazu, a także ma przyzwoite pole widzenia. Takie lornetki mogą zadowolić nie tylko ornitologów, ale także myśliwych. Chociaż ci drudzy wolą lornetki myśliwskie nocne.

Lornetki myśliwskie nocne

Myśliwy polujący w nocy, oczekuje od lornetki, żeby zbierała jak najwięcej światła. Typowa nocna lornetka posiada obiektywy 56-63 mm a jej powiększenie nie przekracza 12x. Dlaczego? Ponieważ, żeby dobrze zbierała światło, trzeba zwiększyć średnicę obiektywu, ale są pewne ograniczenia: im większa średnica, tym cięższa lornetka. Sprzęt do obserwacji powinien być w miarę lekki, żeby można go było wygodnie trzymać i, żeby nie obciążał karku, dlatego najlepszą wagą dla takiej nocnej myśliwskiej lornetki będzie ta, nieprzekraczająca 1,5 kg.

Lornetki dzienne

Lornetka na polowanie w trakcie dnia nie musi mieć dużych obiektywów, bo nie ma potrzeby zbierania dużo światła, jak jest to w przypadku tych nocnych. Ich zaletą jest to, że są małe i lekkie, a także mają nieco lepsza optykę.

A może lornetka używana?

Ceny nowych lornetek mogą sięgać zawrotnych kwot, więc może warto pomyśleć o zakupie używanej? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować? Jeśli ktoś cierpliwie szuka to na pewno znajdzie używaną lornetkę w dobrym stanie i za rozsądną cenę. Wydaje się logiczne, że przed dokonaniem zakupu, trzeba taki sprzęt sprawdzić, więc jeśli zależy nam na nocnej lornetce myśliwskiej to nie będziemy jej sprawdzać w dzień. Dlatego dobrze by było umówić się ze sprzedającym wieczorem. Trzeba też ocenić jak lornetka używana prezentuje się z zewnątrz, czy nie jest porysowana lub uszkodzona w jakiś inny sposób, który utrudni obserwacje. W internecie są różne fora i grupy dla myśliwych i tam, z pewnością, można znaleźć lornetki używane, a przy okazji porady w tym temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here