Olej roślinny – jakie ma właściwości?

Tłuszcze nie muszą wpływać negatywnie na nasz organizm. Wystarczy, że będziemy rozsądnie korzystać z tego, co dała nam matka natura. Jakie oleje roślinne warto więc stosować i w jakich sytuacjach?

Olej roślinny – co zawiera?

Oleje kojarzą nam się nierozerwalnie ze smażeniem rozmaitych potraw. Jest to bardzo dobre skojarzenie, które możemy rozszerzyć o przygotowywanie sałatek. Każdy z olejów posiada określone właściwości, które mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Najlepsze są te tłoczone na zimno. Zawierają one bardzo duże ilości witamin i kwasów omega-3 oraz omega-6. Jeśli będziemy spożywać je w dużych ilościach, nasz organizm będzie funkcjonował zdecydowanie lepiej. Dlatego najlepiej wybierać oleje roślinne. W kuchni stosujemy przynajmniej kilka rodzajów. Najczęściej korzystamy z oleju słonecznikowego. To olej roślinny bogaty w witaminę E. Ma jednak niekorzystny stosunek kwasów omega-3 i omega-6, co przy zbyt dużej ilości może źle wpływać na nasz organizm. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie olej rzepakowy, który posiada bardzo duże ilości kwasów omega-3. To one są bardzo potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym, olej roślinny rzepakowy zawiera także witaminy A, E, D3 i K. Można go wykorzystywać zarówno w wersji rafinowanej, jak i nierafinowanej.

Czy oliwa z oliwek to dobry olej roślinny?

Kolejny olej warty naszej uwagi to oliwa z oliwek. Nie dziwi więc fakt, że staje się ona w Polsce coraz popularniejsza. Najzdrowszą odmianą oliwy z oliwek jest extra virgin.  Zawdzięcza to kwasowości na poziomie 0,08%. Jej działanie pozwala obniżyć poziom „złego” cholesterolu, co wpływa na zahamowanie rozwoju miażdżycy. Poprawie ulegnie też proces trawienia czy ciśnienie krwi. Warto więc przemyśleć, jakie oleje roślinne stosujemy w kuchni. Możemy też spróbować eksperymentu z mniej znanymi rodzajami tłuszczów. Mamy tu na myśli olej sezamowy i lniany. Pierwszy to przysmak kuchni japońskiej. Orzechowy posmak jest bowiem wizytówką tamtejszej kuchni. Ten olej roślinny jest źródłem witaminy A, E i tych z grupy B. Olej lniany natomiast poleca się szczególnie kobietom. Jego zażywanie reguluje bowiem hormony i poprawia samopoczucie w czasie miesiączki.

Olej roślinny – co stosuje się w branży kosmetycznej?

Olej roślinny jest wykorzystywany nie tylko w branży spożywczej. Branża kosmetyczna także wykorzystuje je do produkcji naturalnych kosmetyków. Dzięki temu kosmetyki nie wywołują reakcji alergicznych i są bezpieczne dla zdrowia. Firmy zaopatrują się w oleje roślinne u sprawdzonych dystrybutorów. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. W kosmetyce najczęściej stosuje się olej arganowy, makadamia, czy migdałowy. Każdy z nich nadaje kosmetykowi określonych właściwości. Kupując więc określone preparaty zwróćmy uwagę na ich skład. Zrezygnowanie z kosmetyków przepełnionych sztucznymi dodatkami na pewno wyjdzie nam na dobre. Nie czekajmy więc dłużej i zmieńmy nasze nawyki na zdrowsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here