Problem alkoholowy może dotknąć każdego, czyli jak rozmawiać z alkoholikiem i gdzie szukać pomocy

Problem z różnymi nałogami dotyka prawie każdą rodzinę w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najczęstszych nałogów w Polsce jest problem związany z alkoholem. Problem z alkoholem może dotknąć każdego i może różnie się objawiać.

W społeczeństwie istnieje błędne przeświadczenie, że alkoholik, to ktoś z patologii. Jakiś menel, który tylko pije i przypomina stereotypowego bezdomnego. Jednak problem alkoholowy dotyczy każdej grupy społecznej i nieważne ile zarabiasz, jak jesteś wykształcony i gdzie mieszkasz. Alkoholikiem może być każdy i trzeba wiedzieć jak rozmawiać z alkoholikiem.
U jednych alkoholizm objawia się tym, że właśnie piją ciągle kiedy mogą (i nie mogą) i kiedy mają na to fundusze. Piją codziennie i przestali już myśleć o przyszłości. Inny typ alkoholizmu, to picie codziennie po pracy kilku piw. Jeszcze inny typ alkoholika, to picie raz w tygodniu, raz na kilka tygodni, miesięcy, ale ciągłe myślenie o piciu. Są też tacy, którzy nie piją przez kilka miesięcy, ale jak już zaczną pić, to piją do momentu aż nie będą w stanie sięgnąć po butelkę, taki stan może trwać nawet kilka dni, a nawet tygodni, jeżeli organizm jest silny.
Jednak trzeba wiedzieć jak rozmawiać z alkoholikiem i nieważne jaki typ nałogu prezentuje. Największą wiedzę i doświadczenie mają terapeuci i pracownicy oraz wolontariusze odwyków. Często takie osoby były wcześniej same uzależnione. Wiedzą jak rozmawiać z alkoholikiem, bo sami kiedyś byli alkoholikami albo spędzali z nimi czas, np. dzieci alkoholików zostają często terapeutami albo sami sięgają po kieliszek.
Informacji jak rozmawiać z alkoholikiem, a także gdzie szukać pomocy możesz znaleźć w internecie, a także poradniach, które zajmują się problemami społecznymi w tym problemem alkoholowym. Na stronach internetowych możesz znaleźć pomocne porady, a także wywiady i artykuły byłych, tzn. niepijących alkoholików, którzy opowiadają jak poradzili sobie z własnym nałogiem, a także dają rady jak rozmawiać z alkoholikiem w taki sposób, aby mu pomóc. Oczywiście każdy przypadek nałogu powinien być rozpatrywany osobiście i na każdego coś innego działa. Dla niektórych mocnym bodźcem do zmiany jest śmierć znajomego alkoholika albo własne problemy zdrowotne, a dla jeszcze innych po prostu chęć zmiany.
Jeżeli nie wiesz jak rozmawiać z alkoholikiem informacji oraz pomocy możesz szukać u psychologów i psychoterapeutów, którzy doradzą Ci jak rozmawiać z kimś uzależnionym. Dadzą Ci cenne wskazówki na co zwracać uwagę w trakcie rozmowy i o czym mówić, a także kiedy.
Ważne jest, aby sam alkoholik chciał zmiany i rozmowy. Jeżeli alkoholik nie chce pomocy i nie jest jeszcze na tym etapie nałogu, że szuka pomocy może być bardzo ciężko. Jednak zawsze warto rozmawiać. Dlatego warto wiedzieć jak rozmawiać z alkoholikiem w sposób rzeczowy i merytoryczny. W taki sposób, aby do niego dotrzeć i żeby chciał się zmienić.
Pamiętaj, że problem alkoholowy może dotknąć każdego, dlatego warto wiedzieć o tym nałogu jak najwięcej, a także jak można pomóc alkoholikowi wyjść na prostą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here