Grzechy na spowiedzi

Dzieci i młodzież będąca w ósmej klasie podstawówki właśnie przygotowuje się do bierzmowania. Młodsze dzieci szykują się do przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej. Wszystkie one muszą regularnie chodzić do kościoła na mszę niedzielne, uczestniczyć też w innych obrzędach świat, jak chociażby droga krzyżowa w kościele czy odmawianie różańca. Dzieci muszą też wykazać się umiejętnościami modlitw i zasad obowiązującymi w wierze katolickiej. Należy znać między innymi stacje drogi krzyżowej jak również grzechy główne. Znajomość grzechów głównych przyda się również dzieciom podczas spowiedzi, do której też muszą przystępować raz na miesiąc w okresie przygotowawczym do sakramentu.

Jakie grzechy na spowiedzi powinno wymienić dziecko?
Dla dziecka spowiedź przede wszystkim nie powinna być traumatyczna, a ksiądz spowiadający powinien być wyrozumiały i pełen troski. Nie powinien on dawać zbyt dużej i wymagającej pokotu za drobne grzechy. Dzieci często na spowiadają się z kłótni z rodzicami, niesłychanie rodziców, kłótni z rodzeństwem, klotni z kolegami. Innymi grzechami dzieci są często używacie brzydkich słów lub zwyzywanie o kogoś (niekoniecznie dla dorosłego wulgarnymi słowami) lub pomyślnie o kimś brzydko. Dzieci nie czują się też komfortowo kiedy komuś źle życzą lub komuś nie pomogą, bo tego kogoś nie lubią. Dzieci spowiadają się też z braku pomocy rodzicom w obowiązkach domowych.
Powinno się również spowiadać z masturbacji czy myśli o seksie, a także oglądania pornografii, co jest bardzo częste również w młodym wieku. Dla dzieci jednak często jest to bardzo wstydliwy temat i nie chcą poruszać go na spowiedzi, zasłaniając się regułka, że więcej grzechów już nie pamiętają.
Inne grzechy wymieniane przez dzieci to na przykład zniszczenie książki z biblioteki, nie odrabianie prac domowych, nieszanowanie starszych, niemowienie sąsiadom dzień dobry. Na spowiedzi powinno się także poruszać wszelkie oszustwa jakich dopuściło się dziecko, to jest na przykład podrobienie podpisu w książeczce do bierzmowania czy spisanie pracy domowej od kolegi. Nie uczestniczenie na mszę co niedzielę również często jest uznawana za grzech, chociaż trzeba pamiętać, że nie jest to grzech często z winy dziecka – jeżeli przykładowo jest chore to niewskazane jest puszczenie takiego chorego malucha do kościoła.
Czy dzieci dotyczą grzechy główne? Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Dzieci raczej nie myślą o tym, żeby zmienić wiarę lub zostać ateistą. Takie grzechy się nie pojawiają. Pamiętaj aby dzień święty świecić. To jeden z grzechów często poruszanych przez dzieci. Czcij ojca swego i matkę swoje. To również dzieci odbierają jako grzech i spowiadają się z tego. Jak widać w dekalogu nożna z łatwością znaleźć odniesienia do grzechów popełnianych przez dzieci. Jeśli chodzi o grzechy główne, których jest siedem, to jak się okazuje też często dzieci się z nich spowiadają. Dzieci dotyczy zarówno gniew lenistwa jak i chociażby grzech nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Dzieci nie są też wolne od złości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here