Jak narysować włosy?

Rysowanie to pasja wielu ludzi, jednak nie zawsze wszystko jest łatwe i bezproblemowe, szczególnie na początku przygody z tą dziedziną sztuki. Osoby, które nie mają jeszcze bardzo bogatego doświadczenia, często zadają więc pytania, jak narysować włosy. Ten element ciała człowieka jest szczególnie kłopotliwy podczas tworzenia portretów. Brak umiejętności w tym zakresie powoduje, że cała praca znacznie traci na jakości, zaburzając wygląd przedstawionej postaci. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że właściwie każda prezentowana na portrecie osoba może mieć kompletnie inną fryzurę, przez co trzeba wyćwiczyć się w tworzeniu zarówno, krótkich, długich, prostych, kręconych czy falowanych włosów. Do tego dochodzą upięcia, warkocze, dready lub oryginalne formy strzyżenia, przez co jest to naprawdę bardzo wymagający element rysunku, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, aby fryzura na kartce nie była płaska, ale zachowała objętość, kształt i trójwymiarowość.

Jak narysować włosy? Najlepiej rozpocząć od zapoznania się z instrukcjami zawartymi w podręcznikach lub stronach internetowych dla miłośników tego hobby. Z reguły umieszczone są tam bardzo przydatne wskazówki dla początkujących. Zalecane jest również skorzystanie z wzorów, które bardzo ułatwią pracę. Naukę tego, jak narysować włosy krótkie, typowo chłopięce, zaczynamy od przygotowania kartki i odpowiedniego narzędzia, czyli miękkiego ołówka. Następnie szkicujmy owal głowy, a na samej górze (na czubku) tworzymy punkt wyjściowy, stanowiący podstawę całości. Rysujemy więc półokrągły kształt fryzury i jeśli jest potrzeba, zaznaczamy również grzywkę. Oczywiście wszystko to powinno być stworzone nieregularną linią, ponieważ naturalne włosy człowieka nie są przecież idealnie proste. Poszczególne pasma rysujemy, tworząc kreski poprzez lekkie prowadzenie ołówka na kartce. Całość wymaga teraz odpowiedniego cieniowania – robimy to, nakładając je jeden na drugi i rozcierając (można tu użyć chusteczki lub ręcznika papierowego, choć wiele osób wykonuje to po prostu opuszkami palców).

A jak narysować włosy charakterystyczne dla kobiet? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jednak całość zaczynamy podobnie, jak w przypadku męskiej fryzury. Tworzymy kształt głowy i zaznaczamy podstawę. Następnie lekki ruchem szkicujemy kolejne, dłuższe pasma włosów, zgodnie z kierunkiem ich naturalnego wzrostu (a więc od podstawy do np. ramion). Ważne jest, aby ręka pracowała swobodnie i nie dochodziło do zbyt intensywnego dociskania ołówka do kartki, ponieważ stracimy efekt naturalności i całość będzie wyglądała zbyt przytłaczająco, zaburzając obrazek. Nieregularną linią możemy też, o ile jest taka konieczność, naszkicować grzywkę, a następnie dokonać odpowiedniego cieniowania całej fryzury. Bardzo istotne, aby poszczególne kosmyki i pasma włosów były odpowiedniej grubości, dlatego konieczne jest na bieżąco temperowanie używanych ołówków. W razie potrzeby możemy skorzystać z gumki i dokonać odpowiednich korekt. Oczywiście tego, jak narysować włosy, można również nauczyć się na kursach prowadzonych przez profesjonalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here