Jak zadbać o prywatność w internecie?

Rozpowszechnienie internetu dało ludziom ogromne możliwości, ale także duże zagrożenia dla prywatności. Jak zwiększyć swoją anonimowość i prywatność w internecie?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że dane o użytkownikach internetu nie są zwykle zbierane w niecnych celach. Głównie ma to na celu dostosowanie reklam. Jednak wciąż wielu osobom to przeszkadza. Prywatność ma znaczenie nie tylko w przypadku czynów nielegalnych lub na granicy prawa, ale dla zwykłego użytkownika. Nie każdemu podoba się wizja bycia „śledzonym” przez duże firmy, albo nawet możliwość zobaczenia historii przeglądania przez rodzinę czy znajomych. Na to ostatnie łatwym remedium jest albo tryb incognito w Google Chrome lub analogiczne rozwiązania w innych przeglądarkach. Jeśli jednak tryb incognito powoduje zbyt duże ograniczenia, warto po korzystaniu z internetu usuwać historię. Jak usunąć historię Google Chrome? Jest to dość proste i wystarczy wejść w historię i kliknąć przycisk „Wyczyść dane przeglądania”.

Wyczyszczenie historii pozwala zatuszować swoje ślady dla osób mających dostęp do naszego komputera, jak jednak nie dać się śledzić przez Google? Tutaj wiedza jak usunąć historię Google nie wystarczy. Niestety wiąże się to z licznymi kompromisami. Usługi Google są bardzo przydatne, ale prywatność jest poniekąd ceną za to. Nie należy więc być zalogowanym na konto Google, nie korzystać z Google Chrome ani nawet wyszukiwarki Google. Dość łatwa i nieuciążliwa jest zmiana przeglądarki. Jest wiele ciekawych alternatyw dla Google Chrome. Warto tu wspomnieć na przykład o takich przeglądarkach, jak Mozilla Firefox, Opera czy Safari, nie wspominając już innych, licznych niszowych przeglądarkach. Bardziej bolesna może być rezygnacja z wyszukiwarki Google. Wyniki wyszukiwania są dopasowane do historii wyszukiwań użytkownika. Taka wyszukiwarka jak na przykład DuckDuckGo nie zbiera informacji o użytkowniku, przez co zachowuje się prywatność, ale za cenę mniej dopasowanych wyników.

Osoby którym jeszcze bardziej zależy na prywatności i anonimowości powinny zainteresować się licznymi usługami VPN. Dzięki temu nie tylko można omijać blokady niektórych stron w takich krajach jak Iran czy Chiny, ale ogólnie zwiększyć anonimowość. Dzięki VPN znacznie trudniej jest określić lokalizację użytkownika. Przede wszystkim służy do omijania blokad regionalnych, cenzury, ale najbardziej przydatne jest dla piratów. Trudniej jest przy korzystaniu z VPN pociągnąć pirata komputerowego do odpowiedzialności i wielu użytkowników sieci torrent korzysta właśnie z takiego rozwiązania.

Podsumowując, dbanie o prywatność zwykle odbywa się kosztem wygody. Jednak warto pamiętać, że wiele osób dobrowolnie umieszcza swoje dane na portalach społecznościowych, i w tej sytuacji kolejne kroki nie są do końca skuteczne. Google zbiera informacje użytkowników w celu dostarczania treści reklamowych, i zrezygnowanie z usług, takich jak Google Chrome czy wyszukiwarka Google zwiększa prywatność. Jednak duża ceną za to jest komfort i wygoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here